Ważny dzień wniesienia opłaty za kartę pojazdu

Bieg przedawnienia roszczenia o zwrot nienależnego świadczenia rozpoczyna się w momencie spełnienia świadczenia

Publikacja: 04.06.2010 04:49

Ważny dzień wniesienia opłaty za kartę pojazdu

Foto: www.sxc.hu

Sąd Najwyższy odpowiedział 2 czerwca 2010 r. na pytanie sądu, który chciał rozstrzygnąć wątpliwości związane z przedawnieniem roszczenia o zwrot opłaty za kartę pojazdu.

– Początek biegu przedawnienia roszczenia o zwrot nienależnego świadczenia rozpoczyna się w chwili spełnienia świadczenia – stwierdził sędzia Marian Kocon.

– Sprawa zwrotu opłaty za kartę pojazdu stała się bardzo złożonym problemem. Jednakże nie wypracowano jednolitej wykładni przepisów. W analogicznych sprawach sądy określały odmiennie moment, od którego rozpoczyna się bieg przedawnienia roszczeń o zwrot opłaty – tłumaczy Bogumił Walec, prawnik z Kancelarii Radców Prawnych Lech Obara i Współpracownicy. W tej sytuacji Sąd Okręgowy w Olsztynie przyjął postanowienie o przekazaniu Sądowi Najwyższemu pytania w sprawie ustalenia, od kiedy należy liczyć bieg przedawnienia roszczeń.

Możliwe były trzy rozwiązania. Bieg przedawnienia rozpoczyna się od: dnia spełnienia świadczenia, czyli wniesienia opłaty za wydanie karty pojazdu; wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 17 stycznia 2006 r. w sprawie niekonstytucyjności pobierania opłaty w wysokości 500 zł; dnia, od którego zaczęło obowiązywać rozporządzenie ministra transportu i budownictwa z 28 marca 2006 r. w sprawie wysokości opłat za wydanie karty, realizujące wyrok TK i ustalające nową opłatę – 75 zł.

Według prawników tej kancelarii dopiero ustalenie wysokości opłaty na poziomie 75 zł po wyroku Trybunału pozwalało na sprecyzowanie, jaka część pobranych należności uzyskana została przez administracje bezpodstawnie. Jak twierdzili, z tym dniem roszczenie o zwrot pieniędzy mogło zostać ściśle sprecyzowane.

Przedawnienie takich roszczeń nastąpiło więc najwcześniej 15 kwietnia 2009 r., czyli po trzech latach od nabrania mocy obowiązującej przez rozporządzenie z 28 marca 2006 r. – Przed jego wejściem w życie nie było możliwości samodzielnego określenia wysokości roszczenia – konkluduje Bogumił Walec.

Tymczasem [b]Sąd Najwyższy był innego zdania. W tej sytuacji Lech Obara nie poddaje się. Twierdzi, że będzie się starał udowodnić, że sprawa nie miała charakteru gospodarczego i przedawnienie roszczenia powinno następować po dziesięciu latach. [/b]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku