Tak wynika z [b]wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 21 lipca (sygn. III SA/Wa 169/10[/b]). Potwierdził, że podatek od wygranej w loterii organizowanej dla współpracujących z firmą ubezpieczeniową pośredników wyniesie tylko 10 proc.
Gdyby doliczali nagrodę do przychodów z działalności gospodarczej, zapłaciliby 18 lub 32 proc. daniny (albo 19 proc., jeśli rozliczają się stawką liniową). Dlatego wyrok ten na pewno ucieszy wszystkie firmy, które w ten sposób premiują swoich współpracowników.
[srodtytul]Samochód dla pośredników[/srodtytul]
Firma ubezpieczeniowa organizuje loterię promocyjną (na podstawie zezwolenia ministra finansów) dla swoich pośredników. Większość z nich prowadzi działalność gospodarczą. Warunkiem uczestnictwa w loterii jest sprzedanie polisy klientowi. Każda zawarta umowa to jeden los. Do wygrania są cztery samochody osobowe.
Jak opodatkować nagrodę? – o to spółka zapytała we wniosku o interpretację. Czy można zastosować 10-proc. ryczałt? Zdaniem spółki jest to możliwe. Zgodnie bowiem z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT w taki sposób rozlicza się wygrane w konkursach, grach i zakładach wzajemnych, niezależnie od tego, że uczestnicy są przedsiębiorcami. Z przepisów wyraźnie wynika, że nagrody są inaczej opodatkowane niż przychody z działalności gospodarczej. Ustawa o PIT mówi też, że organizator loterii powinien pobrać od wygranej podatek. [b]Ciążą więc na nim obowiązki płatnika bez względu na to, czy nagroda wydawana jest konsumentowi, pracownikowi czy też przedsiębiorcy[/b]. Ustawodawca nie przewidział żadnych odstępstw od tej zasady, tak jak np. przy rozliczaniu należności z umów-zleceń.