NSA stwierdził, że zażalenie podlega oddaleniu. Jego zdaniem w zaskarżonym orzeczeniu skrupulatnie, wnikliwie i rzetelnie zbadano bieżącą sytuację majątkową wnioskodawcy w oparciu o dostępne dokumenty (wyciągi z rachunków bankowych, informacja z ZUS o uzyskiwanym świadczeniu rentowym, karta informacyjna ze szpitala, bilans prowadzonej działalności gospodarczej oraz umowa darowizny i umowa o wyłączeniu wspólności majątkowej).
Precyzyjnie wskazano nieścisłości w kolejnych oświadczeniach skarżącego oraz przedstawiono względy, dla których argumentację wniosku uznano za niezasadną i wątpliwą.
Zdaniem NSA autor zażalenia nie ma racji, twierdząc, że w analizowanej sprawie nie ma znaczenia sytuacja materialna jego żony. Skarżący myli się co do skutków pozostawania z żoną w ustroju rozdzielności majątkowej.
Zgodnie bowiem z art. 27 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B0937020FB9580E6AF2C88746A98A233?id=71706]kodeksu rodzinnego i opiekuńczego[/link] oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swoich sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli; zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym.
Ustanowienie rozdzielności majątkowej nie wyłącza przy tym stosowania przepisów regulujących małżeńskie stosunki majątkowe, niezależnie od ustroju majątkowego obowiązującego małżonków. Dlatego też również w razie ustanowienia rozdzielności majątkowej małżonkowie nadal obowiązani są do zaspokajania potrzeb rodziny.
[wyimek]Zwolnienie od kosztów sądowych możliwe jest na wniosek [/wyimek]