[b]Tak orzekł WSA w Bydgoszczy 25 sierpnia 2010 r. (I SA/Bd 473/10).[/b]
Spółka często nie uzyskuje od kontrahentów potwierdzenia otrzymania wystawionych przez siebie kopii faktur korygujących wielkość sprzedaży.
We wniosku o wydanie interpretacji przepisów podatkowych pytała, za który okres ma prawo zmniejszyć podstawę opodatkowania zgodnie z art. 29 ust. 4a i 4c [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=17D1F175CBC1000681743E9D550EDE8C?n=1&id=172827&wid=337454]ustawy o VAT[/link]. Przepisy te pozwalają na zmniejszenie obrotu o kwotę wynikającą z dokonanych korekt faktur VAT a w konsekwencji na obniżenie podatku należnego.
Według spółki naruszają one zasadę neutralności i proporcjonalności podatku VAT oraz art. 90 112 dyrektywy. Przepisy unijne określają, że w razie konieczności korekty podstawy opodatkowania jest ona obniżana na warunkach określonych przez państwa członkowskie. Niemniej nie ma podstaw, aby twierdzić, że mają one w tym względzie pełną dowolność określania tych zasad.
W szczególności regulacje unijne nie przewidują konieczności posiadania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę w celu skorzystania z prawa do obniżenia podatku należnego. Zdaniem spółki miała ona zatem prawo do zmniejszenia podstawy opodatkowania za okres, w którym wystawiła fakturę korygującą, również w razie braku potwierdzenia odbioru korekty.