Minister finansów nie mógł wydać certyfikatu

Aby uzyskać bez egzaminu certyfikat księgowego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, trzeba spełnić określone wymogi

Publikacja: 28.09.2010 04:50

Minister finansów nie mógł wydać certyfikatu

Foto: www.sxc.hu

Prawo nie dopuszcza tu żadnych wyjątków i nie jest to też decyzja uznaniowa. Minister finansów nie ma więc żadnego pola manewru. Również sąd nie może brać pod uwagę względów słuszności i celowości – orzekł [b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. VI SA/Wa 613/10)[/b], oddalając skargę Krystyny B.

Kobieta zwróciła się do ministra finansów o wydanie certyfikatu księgowego uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Ujawniła, że z powodu agorafobii, czyli lęku przestrzeni, na który cierpi od 20 lat, szkołę podstawową i liceum kończyła w indywidualnym toku nauczania. W trybie eksternistycznym studiuje na kierunku rachunkowość w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu. Od trzech lat prowadzi w domu na pół etatu księgowość dla jednego z kantorów.

Minister odmówił. Zgodnie z obowiązującym poprzednio rozporządzeniem z 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz z obecnym art. 76b ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=629E254A9645B1F884B075626280EE51?id=324433]ustawy o rachunkowości[/link], aby uzyskać certyfikat księgowego bez egzaminu, trzeba udowodnić co najmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe i odpowiednie wykształcenie magisterskie na uczelniach uprawnionych do nadawania stopnia doktora nauk ekonomicznych. Są to głównie uczelnie państwowe oraz nieliczne prywatne. Zachodniopomorska Szkoła Biznesu nie figuruje w tym wykazie. Studia magisterskie na tej uczelni nie spełniają więc ustawowych przesłanek do uzyskania certyfikatu bez egzaminu.

W odwołaniu, a potem w skardze do sądu Krystyna B. podała, że o certyfikat księgowy wystąpiła z myślą o zapewnieniu sobie przyszłości w trudnej sytuacji życiowej, spowodowanej chorobą. Żadna z 34 wyższych uczelni nadających tytuły doktorskie, do których zwróciła się o możliwość odbycia studiów eksternistycznych, ze zdawaniem egzaminów w domu, nie wyraziła na to zgody. Umożliwiła to jedynie Zachodniopomorska Szkoła Biznesu. Prawo powinno przewidywać możliwość odstępstw w wyjątkowych sytuacjach.

Sąd uznał jednak, że takiej ewentualności nie ma i oddalił skargę.

– [b]Nie ma możliwości wydania certyfikatu niejako na wyrost, w przewidywaniu ukończenia studiów magisterskich[/b] – powiedziała sędzia Ewa Frąckiewicz, uzasadniając orzeczenie. – [b]Również studia magisterskie, co prawda na kierunku rachunkowość, ale w uczelni, która nie ma uprawnień do nadawania tytułów doktorskich, nie wystarczą do uzyskania certyfikatu księgowego bez egzaminu.[/b]

Wyrok jest nieprawomocny.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne