[b]Tak wynika z wyroku WSA w Warszawie z 13 września 2010 r. (III SA/Wa 1008/10).[/b]
Spółka prowadzi działalność, która polega głównie na świadczeniu usług IT i sprzedaży oprogramowania i sprzętu komputerowego. Aby lepiej wykorzystywać potencjał rynkowy, spółka zamierza zawrzeć: umowę licencyjną z rezydentem podatkowym USA, na podstawie której udostępniać będzie oprogramowanie we własnym imieniu i na własny rachunek, oraz umowę komisu z rezydentem podatkowym Holandii, na mocy której będzie dystrybuowała oprogramowanie.
Zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy opłaty przekazywane przez nią na rzecz kontrahentów z siedzibą w USA i Holandii w związku z udostępnianym oprogramowaniem podlegają w Polsce zryczałtowanemu podatkowi u źródła.
Jej zdaniem umowy z USA i z Holandią nie zawierają postanowień, które dotyczą wprost należności z tytułu użytkowania oprogramowania komputerowego, zatem ich znaczenie powinno być ustalone według polskich regulacji wewnętrznych.
[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=BF2A06286EB14431C586BAD32108097C?id=181883]Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych[/link] nie utożsamia programu komputerowego z utworem literackim, artystycznym czy naukowym, zatem należności z tytułu ich użytkowania nie mogą być opodatkowane w Polsce, jako państwie ich źródła.