Przyjmuje się, że rozróżnienie, o jaki wiek chodzi (emerytalny, obniżony emerytalny gwarantujący wcześniejszą ochronę czy inny), przeprowadzamy na podstawie treści konkretnego przepisu ustawy emerytalnej. Jeśli mówi on o wieku emerytalnym albo jego obniżeniu, mamy do czynienia z ochroną przedemerytalną. A w art. 29 ustawy emerytalnej brakuje takich sformułowań.
[b]Reasumując: wskazany pracownik korzysta ze wzmożonych gwarancji zatrudnienia w trakcie czterech lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, czyli w okresie listopad 2009 r. – październik 2013 r. Pozostaje on w okresie ochronnym wskazanym w art. 39 k.p.[/b]
[srodtytul]Zmiana warunków[/srodtytul]
Sprawę komplikuje to, że zatrudniony dostał wypowiedzenie z przyczyn go niedotyczących w trybie indywidualnym. Ale i te okoliczności nie zmieniają tego, że podlega ochronie przed wymówieniem. Zakład przeprowadzający zwolnienia grupowe ma zakaz wręczania wypowiedzenia podwładnemu będącemu w wieku przedemerytalnym.
Może co najwyżej pogorszyć mu warunki pracy i/lub płacy za wypowiedzeniem zmieniającym, ale z zachowaniem prawa do dotychczasowej pensji przez czas ochrony. Potwierdza to art. 10 ust. 1 w związku z art. 3 ust. 5 pkt 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9BB30AA33951FFB96728B2E4B1AB55AA?id=169524]ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn ich niedotyczących (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.[/link]; dalej ustawa o zwolnieniach grupowych).
[srodtytul]Jakie z tego wnioski[/srodtytul]