Ochrona zatrudnienia przed emeryturą

W ciągu czterech lat przed uzyskaniem wcześniejszego świadczenia emerytalnego podwładny może spodziewać się wypowiedzenia

Aktualizacja: 03.12.2010 03:38 Publikacja: 03.12.2010 02:00

Ochrona zatrudnienia przed emeryturą

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska Magda Starowieyska

[b]Urodzony w 1948 r. pracownik przeszedł w październiku 2008 r. na emeryturę w wieku 60 lat, określoną w art. 29 ustawy emerytalnej.

Wkrótce potem ponownie zaczął pracę w spółce. W listopadzie 2010 r. kadrowa dała mu wymówienie z powodu likwidacji jego stanowiska w trybie indywidualnym z ustawy o zwolnieniach grupowych.

Zatrudniony argumentował, że jest przecież w wieku przedemerytalnym i podlega ochronie, ale usłyszał, że ochrona przysługiwała mu cztery lata przed spełnieniem warunków do wcześniejszej emerytury. Kto ma rację?[/b] – pyta czytelnik.

Rację ma pracownik. W październiku 2008 r. zaczął on pobierać wcześniejszą emeryturę, bo wykazał się

- 35 latami okresów składkowych i nieskładkowych, albo

- tylko 25 latami tych okresów i został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy.

Takie przesłanki nabycia ustanawia art. 29 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A3FEA3816F1B20A7A40B723E9DDCA1C9?id=324468]ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emerytach i rentach z FUS (DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.[/link]; dalej ustawa emerytalna).

Ochrona przedemerytalna nie należy się jednak podwładnym na cztery lata przed osiągnięciem prawa do takiej wcześniejszej emerytury. Takie stanowisko zostało już dawno ugruntowane w orzecznictwie, np. w jednym z najnowszych [b]wyroków Sądu Najwyższego z 29 czerwca 2010 r. (I PK 51/10)[/b].

[srodtytul]Standardowe granice[/srodtytul]

Zgodnie z art. 39 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link] [b]nie możemy dać wypowiedzenia zatrudnionemu, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeśli staż zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie emerytury z tym wiekiem.[/b]

Chodzi tu jednak o pracowników w trakcie czterech lat przed tzw. powszechnym wiekiem emerytalnym (60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni) bądź obniżonym wiekiem emerytalnym (np. emerytura kolejowa, górnicza, niektóre emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze).

Przyjmuje się, że rozróżnienie, o jaki wiek chodzi (emerytalny, obniżony emerytalny gwarantujący wcześniejszą ochronę czy inny), przeprowadzamy na podstawie treści konkretnego przepisu ustawy emerytalnej. Jeśli mówi on o wieku emerytalnym albo jego obniżeniu, mamy do czynienia z ochroną przedemerytalną. A w art. 29 ustawy emerytalnej brakuje takich sformułowań.

[b]Reasumując: wskazany pracownik korzysta ze wzmożonych gwarancji zatrudnienia w trakcie czterech lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, czyli w okresie listopad 2009 r. – październik 2013 r. Pozostaje on w okresie ochronnym wskazanym w art. 39 k.p.[/b]

[srodtytul]Zmiana warunków[/srodtytul]

Sprawę komplikuje to, że zatrudniony dostał wypowiedzenie z przyczyn go niedotyczących w trybie indywidualnym. Ale i te okoliczności nie zmieniają tego, że podlega ochronie przed wymówieniem. Zakład przeprowadzający zwolnienia grupowe ma zakaz wręczania wypowiedzenia podwładnemu będącemu w wieku przedemerytalnym.

Może co najwyżej pogorszyć mu warunki pracy i/lub płacy za wypowiedzeniem zmieniającym, ale z zachowaniem prawa do dotychczasowej pensji przez czas ochrony. Potwierdza to art. 10 ust. 1 w związku z art. 3 ust. 5 pkt 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9BB30AA33951FFB96728B2E4B1AB55AA?id=169524]ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn ich niedotyczących (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.[/link]; dalej ustawa o zwolnieniach grupowych).

[srodtytul]Jakie z tego wnioski[/srodtytul]

[b]Firma postąpiła nieprawidłowo. Powinna wycofać wymówienie po interwencji pracownika. Wolno jej dać mu wyłącznie z przyczyn go niedotyczących wypowiedzenie zmieniające z propozycją przeniesienia na inną posadę i ewentualnie obniżyć wynagrodzenie (ustawa o zwolnieniach grupowych)[/b].

Jeśli nie odwoła wymówienia a sprawa trafi do sądu, grozi jej przywrócenie go do pracy na poprzednich warunkach i wypłata wynagrodzenia za cały czas pozostawania przez niego bez zajęcia albo wyjątkowo jedynie odszkodowanie.

Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Sądy i trybunały
Student po IV roku prawa wie wszystko, co potrzebne, by być asystentem sędziego
Zawody prawnicze
Ewa Wrzosek ukarana. Sąd Dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym zdecydował
Sądy i trybunały
Sędzia Koska-Janusz jednak poprowadzi proces ws. Funduszu Sprawiedliwości
Sądy i trybunały
Dariusz Mazur tłumaczy powody nagłej wolty Ministerstwa Sprawiedliwości