W ostatnim czasie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wydał dwa zupełnie odmienne wyroki w tej sprawie. W orzeczeniu z 3 lutego 2011 (I SA/Po 743/10) uznał, że spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowaną część inwestycji w obcym środku trwałym. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zaprzestanie amortyzacji jest skutkiem zmiany rodzaju działalności.
W wyroku z 20 października 2010 (I SA/Po 468/10) stwierdził, że kwota ta nie może być uznana za koszt bez względu na przyczynę zakończenia naliczania odpisów umorzeniowych.
Czego dotyczył spór
Obie sprawy dotyczyły wniosków o interpretacje. Spółki pytały, czy mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowaną część inwestycji w obcym środku trwałym. Przyczyną powstania straty była zmiana miejsca prowadzenia działalności. Jej zakres pozostawał taki sam.
Odpowiedzi organu podatkowego były takie same – niekorzystne dla podatników.
Jego zdaniem w momencie zakończenia umów najmu lokali niezamortyzowana część inwestycji w obcym środku trwałym będzie kosztem uzyskania przychodów tylko w sytuacji, gdy zostanie faktycznie zlikwidowana w rozumieniu