Tak wynika z wyroku WSA w Warszawie z 30 marca 2011 (III SA/Wa 1547/10).
Spółka należy do grupy kapitałowej, która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie budowy i zarządzania centrami handlowymi. Jako dzierżawca jest stroną długoletniej umowy dzierżawy centrum handlowego.
W wyniku pożaru część powierzchni centrum handlowego uległa częściowemu bądź całkowitemu zniszczeniu. Spółka zobowiązana jest do odtworzenia tej części powierzchni budynku, która uległa całkowitemu zniszczeniu, w nowym posadowieniu.
We wniosku o interpretację przepisów zapytała, czy koszty odtworzenia majątku zniszczonego w wyniku pożaru w zakresie jego dotychczasowej funkcjonalności są kosztami podatkowymi oraz czy wydatki, jakie zostaną poniesione na powiększenie o dodatkowe metry kwadratowe odtwarzanej hali sprzedaży i na podwyższenie jej standardu, powinny być przez spółkę traktowane jako inwestycje w obcym środku trwałym.
Zdaniem spółki ponoszone przez nią koszty to tzw. koszty pośrednie, potrącalne w dacie ich poniesienia. Taką klasyfikację podatkową należy zastosować do wszystkich wydatków, które są związane z odtwarzaniem zniszczonego majątku w jego dotychczasowej funkcjonalności.