Wydatki na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na wykupienie udziału w celu jego umorzenia, czyli spłacenia wspólnika, nie mogą być kosztem uzyskania przychodu.
Czytaj więcej w artykule: Wydatek musi mieć związek z działalnością
Czy odsetki od lokat typu overnight są zwolnione z podatu, jeżeli lokatę zakłada firma prowadząca działalność w specjalnych strefach ekonomicznych?
wyrok Naczelny Sąd Administracyjny uznał (sygn. II FSK 125/10)
NSA orzekł:
Odsetki od lokat typu overnight uzyskiwane przez podatników działających w tych strefach podlegają opodatkowaniu.
Czytaj więcej w artykule: Przywileje podatkowe tylko dla działalności w strefie
Czy firmy ze specjalnych stref ekonomicznych mogą rozliczać wydatki inwestycyjne metodą memoriałową?
wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. II FSK 1721/10)
Stan faktyczny:
Spółka, która prowadzi działalność w specjalnej strefie ekonomicznej, chciała zaliczać wydatki inwestycyjne do kosztów uzyskania przychodów metodą memoriałową, czyli w dacie księgowania. Pytająco dopuszczalność stosowania tej metody podkreśliła, że faktury kontrahentów za nakłady inwestycyjne spółki w wielu wypadkach nie były regulowane w dacie ich otrzymania, lecz w odroczonych terminach płatności.
Organ, który wydawał interpretację, uznał takie stanowisko za błędne. Wyjaśnił, że wydatki inwestycyjne należy rozliczać metodą kasową, czyli w dacie ich faktycznego poniesienia.
NSA orzekł:
Metoda memoriałowa jest dopuszczalna. Wykładnia systemowa przemawia za tym, że momentem rozliczenia wydatków inwestycyjnych jest dzień księgowania.
Czytaj więcej w artykule: Inwestycji nie trzeba rozliczać kasowo
VAT
Czy jest zwolnienie z VAT dla dostawy niezabudowanej nieruchomości?
wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 27 kwietnia 2011 r. (sygn. I SA/Kr 2155/10)
Stan faktyczny:
Spółka zawarła przedwstępną umowę sprzedaży niezabudowanej nieruchomości rolnej objętej studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania terenu. Spółka uważała, że do transakcji znajdzie zastosowanie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, zgodnie z którym zwolnieniu podlega dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Taka kwalifikacja, zdaniem spółki, była możliwa z uwagi na to, że nie istniał żaden akt kreujący prawo do zabudowy terenu.
Organy podatkowe stwierdziły, że zwolnienie nie wchodzi w grę.
WSA orzekł:
O tym, czy nieruchomość jest przeznaczona na cele budowlane, nie decyduje studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania terenu. Nie jest dopuszczalne przyjęcie, że obowiązek podatkowy w VAT powstaje w związku z zamiarem dostawy terenu zabudowanego.
Czytaj więcej w artykule: Zwolnienie z VAT dla dostawy niezabudowanej nieruchomości
AKCYZA
Czy błędy wag mogą wpływać na zobowiązanie w akcyzie?
wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 maja 2011 r. (sygn. I GSK 225/10)
Stan faktyczny:
Spółka określała masę przyjętych towarów jako różnicę między masą brutto (masy cysterny kolejowej/samochodowej z towarem) a tarą (masy próżnej cysterny ko-lejowej/samochodowej). Natomiast masę wysyłanych towarów – jako różnicę między tarą a masą brutto.
We wniosku o interpretację zapytała, czy prawidłowe jest określanie różnic w masie towarów dla celów podatkowych bez uwzględniania dopuszczalnych błędów granicznych wag automatycznych? Spółka była zdania, że tak. Fiskus prezentował odmienne stanowisko.
NSA orzekł:
Z faktu, iż dopuszczalne są zalegalizowane różnice w wadze, podatnik nie może wywodzić dla siebie korzyści podatkowych. Ważenie jest zawsze opatrzone ryzykiem błędu. Tolerancja wagi nie mieści się w pojęciu ubytków naturalnych.
Czytaj więcej w artykule: Potencjalne błędy wag nie wpływają na zobowiązanie w akcyzie
PRAWA AUTORSKIE
Czy jest możliwa umowa dzierżawy na prawach autorskich?
wyrok Sądu Najwyższego z 26 stycznia 2011 r. (sygnatura akt IV CSK 274/10)
Stan faktyczny:
Agencja K Grzegorz F. zawarła umowę z Jerzym C., na mocy której Jerzy C. miał organizować wystawy fotogramów poświęcone Janowi Pawłowi II. W umowie strony przewidziały, że agencja odda w dzierżawę wystawę fotogramów, a Jerzy C. będzie opłacał czynsz i wykonywał inne czynności związane z organizacją wystawy. Wystawy nie przyniosły spodziewanych dochodów i w rezultacie Jerzy C. nie wywiązał się ze swojego zobowiązania zapłaty czynszu.
Sprawa trafiła do sądu, który stwierdził, że umowa stron miała charakter umowy mieszanej z elementem umowy dzierżawy i umowy o świadczenie usług, a żądanie zapłaty czynszu było na gruncie kodeksu cywilnego uzasadnione. Uznał ponadto, że będąca przedmiotem umowy wystawa, składająca się oprócz fotogramów ze scenariusza, aranżacji, kolorystyki i oprawy audiowizualnej, stanowiła utwór zależny. Sąd apelacyjny się z tym nie zgodził.
SN orzekł:
Można zawierać inne umowy dotyczące praw autorskich niż tylko przewidziane w prawie autorskim umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych i umowy licencyjne. Nie jest też wykluczone, że wystawa fotogramów jest utworem zależnym w stosunku do fotogramów.
Czytaj więcej w artykule: Dzierżawa wystawy „Pielgrzym Tysiąclecia”
ZNAKI TOWAROWE
Czy znak Dakar podlega ochronie jako znak towarowy?
wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. II GSK 578/10)
Stan faktyczny:
Urząd Patentowy unieważnił spółce z o.o. Dakar w Krasnem w woj. podkarpackim prawo do słownego znaku Dakar.
NSA orzekł:
Znak towarowy Dakar, należący do organizatora głośnego rajdu, podlega ochronie jako znak o transgranicznej renomie.
Czytaj więcej w artykule: Skuteczny sprzeciw organizatora rajdu Dakar