Przeznaczenie działki ma być mieszkalne

Ustalając charakter zabudowy w chwili wejścia w życie ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność, należy szukać dowodów z tej daty lub jej najbliższych

Publikacja: 01.07.2011 04:45

Przeznaczenie działki ma być mieszkalne

Foto: Rzeczpospolita

Tak wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygnatura akt I OSK 1242/10)

.

Ustawa

przewiduje, że o przekształcenie mogą wystąpić osoby fizyczne będące w dniu jej wejścia w życie użytkownikami wieczystymi nieruchomości zabudowanych m.in. na cele mieszkaniowe albo przeznaczonych pod taką zabudowę.

13 października 2005 r. działka w nadmorskim Dźwirzynie, będąca w użytkowaniu wieczystym Bożeny i Piotra Z., była już zabudowana. Ale ponieważ poprzedni plan miejscowy z 1994 r. utracił moc, a następnego, z 2005 r., jeszcze nie uchwalono, nie było wiadomo, jaki charakter miała w tym dniu zabudowa. Starosta kołobrzeski ustalił, że żaden z planów nie przewidywał tu funkcji mieszkaniowej, lecz usługowo-handlową. Również w akcie notarialnym, na mocy którego małżonkowie Z. nabyli w 2005 r. prawo użytkowania wieczystego, wskazano, że działka jest zabudowana pawilonem handlowo-usługowym. Starosta odmówił więc przekształcenia, a Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Koszalinie utrzymało decyzję w mocy.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie małżonkowie Z. zarzucili, że o przeznaczeniu budynku nie świadczy jego nazwa, ale faktyczny charakter. W momencie wybudowania większość jego powierzchni była przeznaczona na mieszkanie. Nadal też jest on w przeważającej części przystosowany do zamieszkania. Tylko nieznaczna część, co potwierdza protokół oględzin, jest wykorzystywana na cele usługowe.

WSA sięgnął do aktu notarialnego z 2005 r. oraz do decyzji lokalizacyjnej i pozwolenia na budowę z 1994 r., na które powołano się w akcie. We wszystkich zabudowę określono jako pawilon. Skarżący nie wykazali, że dokonali rozbudowy, przebudowy lub zmiany sposobu użytkowania pawilonu – stwierdził sąd, oddalając skargę.

NSA podzielił pogląd, że ustalając, czy zgodnie z ustawowymi wymogami działka była zabudowana na cele mieszkaniowe, należy sięgać do dowodów na dzień wejścia w życie ustawy. A jeśli jest to niemożliwe – do dowodów, których pochodzenie jest najbliższe tej dacie. Sposób użytkowania obiektu budowlanego określony w decyzjach administracyjnych stanowiących podstawę jego realizacji jest bowiem konsekwencją przeznaczenia terenu na określone cele. Wyposażenie w urządzenia mieszkalne, a nawet faktyczne wykorzystywanie go jako budynku mieszkalnego nie może przekreślać celu zabudowy nieruchomości, dla jakiego została zrealizowana i w jakim, zgodnie z prawem, może być użytkowana.

sygnatura akt I OSK 1242/10

Czytaj też:

 

Tak wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygnatura akt I OSK 1242/10)

Ustawa

Pozostało jeszcze 97% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo