Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie tym razem zgodził się z ministrem finansów (sygnatury akt: III SA/Wa 296/11 i III SA/Wa 297/11)
. Spór z podatnikami dotyczył kwalifikacji przychodów z całkowitego lub częściowego wycofania się przez polskiego podatnika ze spółki działającej na podstawie prawa Luksemburga.
Ze względu na korzyści podatkowe Polacy zakładają w tym kraju spółki kapitałowe i prowadzą działalność gospodarczą. Niektórzy toczą z fiskusem spory dotyczące opodatkowania umorzenia części posiadanych udziałów/akcji i całkowitej likwidacji spółek.
Początkowo izby skarbowe przychylały się do stanowiska podatników, którzy twierdzili, że dochody zarówno z całkowitej likwidacji, jak i umorzenia klas udziałów są opodatkowane wyłącznie w Luksemburgu. Powoływali się na art. 13 ust. 4 polsko-luksemburskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Stanowi on, że zyski z przeniesienia własności majątku podlegają opodatkowaniu tylko w państwie, w którym przenoszący ma miejsce zamieszkania lub siedzibę.
Izby skarbowe przyznawały, że przenoszącym majątek likwidowanej spółki jest sama spółka, czyli opodatkować zysk może tylko Luksemburg.