Sąd Okręgowy w Płocku, a wcześniej Sąd Rejonowy – wieczystoksięgowy, oddalił wniosek o wpisanie w księdze wieczystej prawa własności na rzecz wnioskodawcy spółki z o.o. P.M. i jednoczesne wykreślenie aktualnego wpisu na rzecz spółki z o.o. A.
SO uznał, że podstawą takiej zmiany (wpisu) nie może być prawomocny wyrok ustalający nieważność umowy sprzedaży, w której spółka P.M. przeniosła na spółkę A. własność nieruchomości. Zdaniem sądu wyrok ten świadczy tylko o nieważności umowy sprzedaży nieruchomości, nie wynika z niego natomiast, że prawo własności przysługuje nadal wnioskodawcy.
Podstawą dokonania wpisu przywracającego w księdze wieczystej wpis wcześniejszy może być jedynie wyrok uwzględniający powództwo o uzgodnienie stanu prawnego ujawnionego w księdze z rzeczywistym stanem prawnym (na podstawie art. 10 ustawy o księgach wieczystych i hipotece). Wyrok taki nakazuje sądowi wieczystoksięgowemu dokonanie konkretnego wpisu.
Sąd Najwyższy uchylił oba wyroki i nakazał ponowne rozpoznanie wniosku, nie zostawiając wątpliwości, że oba sądy popełniły błąd.