Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie interpretacji dotyczącej prawa do zwolnienia przysługującego spółdzielniom mieszkaniowym (sygnatura akt: I FSK 154/11).
Sąd uznał, że spółdzielnia musi naliczać VAT od opłat uiszczanych przez właścicieli mieszkań, które zostały przekształcone w pełną własność.
We wniosku o interpretację spółdzielnia wyjaśniła, że nie występują już w niej spółdzielcze własnościowe ani też lokatorskie prawa do lokali mieszkalnych. Większość lokali mieszkalnych jest własnością osób fizycznych. Tworzą z mocy ustawy o własności lokali wspólnoty mieszkaniowe.
Lokale na własność
Niektóre ze wspólnot nie mają jednak zarządców. Spółdzielnia na rzecz właścicieli lokali dostarcza z własnych kotłowni energię cieplną, wywozi śmieci, opróżnia szamba. Właściciele mieszkań w budynkach, w których wspólnoty nie są zorganizowane, opłaty wnoszą bezpośrednio do spółdzielni. Wątpliwości wnioskodawcy dotyczyły zmian w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych. Konkretnie art. 26 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, w stanie prawnym obowiązującym od 31 lipca 2007 r.
Po nowelizacji przepis stanowi, że jeżeli w określonym budynku lub budynkach położonych w obrębie danej nieruchomości została wyodrębniona własność wszystkich lokali, po wyodrębnieniu własności ostatniego lokalu stosuje się przepisy ustawy o własności lokali, niezależnie od pozostawania przez właścicieli członkami spółdzielni. Zdaniem spółdzielni ta zmiana nie wpływa na zwolnienie z VAT.