Aktualizacja: 09.03.2020 14:19 Publikacja: 10.03.2020 00:01
Foto: Adobe Stock
Choroba dziecka odbiera jego rodzicom niemal wszystko – szczęście z jego narodzin, spokój, marzenia o przyszłości i plany, na kogo maleństwo wyrośnie. Rodzic dziecka, które cierpi, boi się pójść spać w obawie przed tym, co zastanie po przebudzeniu, z dystansem podchodzi do przyszłości, na półkę odkłada własne ego, a zawodowe plany ad acta. Żyje z dnia na dzień. A godność? Och, godność zostawia innym. Właśnie z tej przyczyny rodzice chorych dzieci gotowi są poruszyć niebo i ziemię, aby ratować to, co mają najcenniejszego. Zwykle jednak muszą liczyć na pomoc innych.
Są rozwiązania cywilnoprawne, które mają służyć sprawiedliwemu rozkładowi skutków katastrof naturalnych - takich jak powodzie - pomiędzy wierzycielem i dłużnikiem. Żadne nie jest jednak doskonałe.
Nieuchronne w najbliższych miesiącach „rozliczenia” braków systemowych w Polsce powinny objąć także brak regulacji ustawowych w zakresie zapobiegania i adaptacji do zmian klimatycznych.
Do 23 września trwają konsultacje tzw. ustawy medialnej. Celem miało być wzmocnienie pluralizmu mediów, ale resort kultury „przy okazji” planuje likwidację prasy samorządowej. Organizacje samorządowe protestują. Bo nie taki był cel reformy samorządowej – pisze rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.
Nie po to funkcjonuje elektroniczny Rejestr Stanu Cywilnego, aby wymagać od obywatela noszenia dokumentów z jednego urzędu do drugiego.
Całą flotą trzeba zarządzać: na bieżąco serwisować, dbać o każde auto i reagować w razie nieplanowanych zdarzeń, a w przypadku skali staje się to nie lada wyzwaniem.
W demokracji wszyscy są równi wobec prawa. Takie same zasady obowiązują zarówno mistrza świata w boksie, jak i zwykłego Kowalskiego. Warto o tym przypominać.
Zmagania z powodziami sprzed lat, pandemią i skutkami wojny w Ukrainie dały nam bezcenne narzędzia radzenia sobie z kolejnym trudnym doświadczeniem. W zetknięciu z naturą o czymś jednak stale zapominamy.
Uniwersytety medyczne albo staną się wszechstronnymi uczelniami, wychodząc poza swoją wąską praktykę, albo bez mała skończymy jak niegdysiejsze licea medyczne - mówi prof. Piotr Pruszczyk, kardiolog, kandydat w wyborach na rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Nowy rok szkolny przyniósł pytania dotyczące standardów ochrony osób małoletnich. Wątpliwości pojawiają się m.in. w kontekście udziału rodziców w wycieczkach szkolnych. Ministerstwo Edukacji Narodowej precyzuje kwestię zaświadczeń o niekaralności.
Nowy wariant Covid-19, oznaczony jako XEC, już wkrótce może stać się dominujący. Gdzie zanotowano jego obecność i czy dotarł już do Polski? Jakie ma objawy i jak chronić się przed jego skutkami?
Z początkiem sierpnia 2024 r. wszedł w życie Akt w sprawie sztucznej inteligencji (AI), który nakłada na podmioty wprowadzające do obrotu lub oddające do użytku pod własną firmą system AI szereg obowiązków.
W piątek 20 września nastąpią zmiany w przekazywaniu danych o ciąży do Systemu Informacji Medycznej.
Amerykańscy naukowcy stwierdzili, że białko OTUD6 może zmieniać produkcję protein w komórkach, co wpływa na długość życia, ale także na powstawianie komórek rakowych. Teraz sprawdzają, jak da się wykorzystać to odkrycie w celach terapeutycznych.
Wielu ludzi — pracujących i uczących się — nie przesypia odpowiedniej liczby godzin, ale stara się zrekompensować sobie braki snu w weekendy. Biorąc pod uwagę wyniki nowego badania, kardiolodzy nie mają wątpliwości, że taka praktyka ma korzystny wpływ na zdrowie, zwłaszcza na układ sercowo-naczyniowy.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 19 na 20 sierpnia Ukraina była celem ataku dronów. Eksplozje rozlegały się w miastach Równe i Chmielnicki, w Iwano-Frankiwsku aktywna była obrona przeciwlotnicza.
Krajowy Plan Odbudowy to potężne pieniądze z unijnego programu wsparcia europejskich gospodarek po perturbacjach związanych z pandemią. Mogą po nie sięgać także polscy przedsiębiorcy. Do wyboru mają długą listę programów.
Była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oświadczyła, że przyjmie mandat do Parlamentu Europejskiego, z którego zrezygnować ma Marcin Kierwiński, sekretarz generalny PO.
Zapewniam, że mamy broń, której użycie będzie wiązało się z poważnymi konsekwencjami. Broń ta jest dostępna i znajduje się w stanie pełnej gotowości – powiedział szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.
Legia Warszawa przegrała drugi kolejny mecz i trzeci w tym sezonie. W obecności 20 tysięcy widzów uległa w Szczecinie Pogoni 0:1.
Nowo odkryta asteroida, nazwana 2024 PT5, zostanie tymczasowo przechwycona przez ziemską grawitację i będzie krążyć wokół naszej planety od 29 września do 25 listopada. Następnie skała kosmiczna powróci na orbitę wokół Słońca.
W amerykańskiej branży technologicznej zawrzało po piątkowych doniesieniach o tym, że firma Qualcomm złożyła Intelowi ofertę przejęcia.
Jeżeli ktoś uważa, że transmitowane w telewizji posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu to pokazówka, a z powodzią dałoby się walczyć równie skutecznie, gdyby premier zarządzał wszystkim z Warszawy – ma rację. Ale Donald Tusk nie mógł zachować się inaczej.
Do niecodziennego zdarzenia doszło na pokładzie skandynawskich linii lotniczych SAS. Jedna z pasażerek znalazła w zaserwowanym jej podczas lotu daniu mysz. Gryzoń zmusił załogę do lądowania awaryjnego.
W wieku 81 lat zmarł profesor Antoni Fałat. Był malarzem, grafikiem i rysownikiem, jednym z najbardziej cenionych artystów współczesnych.
Układ burzowy, który spustoszył Europę Środkową, przyniósł w czwartek drugi raz z rzędu niszczycielskie powodzie do północnowłoskiego regionu Emilia-Romania, zmuszając ludzi do opuszczenia domów.
Elektrownia Three Mile Island, miejsce najgorszej katastrofy nuklearnej w USA, zostanie ponownie otwarta. Będzie sprzedawać energię wyłącznie Microsoftowi, który potrzebuje jej do zasilania swojej sztucznej inteligencji.
Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało, że w najbliższych dniach będą prowadzone intensywne prace dotyczące rozwiązań prawnych ukierunkowanych na zapewnienie maksymalnie wysokiej skuteczności państwa w walce z przestępczością na polskich drogach.
Jeszcze 12 tysięcy klientów Tauron Dystrybucja nie ma dostępu do prądu. W niedzielę, 15 września, było to ponad 100 tys. Elektrownie wodne spółki Tauron nadal są zalane.
W obiegu informacji podczas powodzi jest coś niepokojącego i bardzo bym prosił, żeby sprawdzić, gdzie on szwankuje – powiedział premier Donald Tusk do prezydenta Wroclawia i wojewody dolnośląskiego podczas posiedzenia sztabu kryzysowego.
Ministerstwo Edukacji Narodowej będzie pomagać w organizowaniu wyjazdów dzieci powodzian na zielone szkoły. Uruchomiono specjalny system za pomocą którego te działania będą koordynowane.
Długie trzymanie się rynków krajów objętych sankcjami Zachodu coraz drożej kosztuje austriacką grupę bankową. Ogromne zyski zarabiane na rosyjskiej wojnie szybko mogą się zamienić w rosnące straty. Austriacy sprzedali właśnie białoruski oddział ze stratą 300 mln euro. W Rosji mogą stracić jeszcze więcej, bo Kreml już zamroził ich potężne aktywa.
Itaka, największe polskie biuro podróży, otworzyła 200. salon firmowy. Nowy punkt sprzedaży wycieczek znajduje się w Gliwicach, w Parku Handlowym Arena. W tym roku touroperator planuje jeszcze otworzenie trzech nowych salonów.
Po 10 latach znacząco wzrósł udział OZE w produkcji energii elektrycznej. Są to jednak źródła częściowo niesterowalne potrzebujące stabilizatora. Tymczasem moc dyspozycyjna dramatycznie spada. To dylemat, którzy trzeba rozwiązać jak najszybciej – mówi Remigiusz Nowakowski, wiceprezes Qair Polska oraz prezes Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych DISE, które organizuje jubileuszowy 10 Kongres Energetyczny DISE we Wrocławiu.
We Wrocławiu posiedzenie sztabu kryzysowego - uczestnicy omawiają sytuację zalanych terenów i przedstawiają plany służb ratowniczych w związku z powodzią. Spotkaniu przewodniczy premier Donald Tusk.
Premier Donald Tusk obiecał powstrzymać drożyznę po powodzi i ostrzegł sklepy, że w razie potrzeby wprowadzi ceny urzędowe na produkty pierwszej potrzeby. Największe sieci handlowe w Polsce zareagowały na słowa szefa rządu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas