Moim zdaniem, jeżeli złożono oświadczenie o ustanowieniu hipoteki umownej (zwykłej lub kaucyjnej) przed 20 lutego 2011 r., to sąd nie może odmówić wpisu takiej hipoteki do księgi wieczystej, choćby wniosek o jej wpisanie wpłynął po dacie wejścia w życie noweli (szerzej pisałem o tym w tekście „Nowa regulacja hipoteki. Zagadnienia intertemporalne”, Przegląd Sądowy 2010, nr 11 – 12).
[b]Po pierwsze[/b] występuje tu zagadnienie zmiany materialnoprawnej. Do oceny skutków takiej zmiany stosuje się zasady intertemporalne właściwe dla materialnego prawa cywilnego. Odwołać się przede wszystkim należy do art. 3 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/1900_89/DU1964Nr%2016poz%20%2093.asp]kodeksu cywilnego[/link], zgodnie z którym ustawa nie ma mocy wstecznej, chyba że wynika to z jej brzmienia lub celu. Przepis ten normuje fundamentalną zasadę nieretroakcji. Każdą zmianę w materialnym prawie cywilnym trzeba zatem interpretować w taki sposób, aby nie wywoływała ona wstecznych skutków prawnych, jeśli przepisy ustawy nowelizującej nie dają dostatecznych podstaw do odmiennego wniosku.
[b]Po drugie[/b] do oceny dopuszczalności czynności prawnej na płaszczyźnie intertemporalnej stosuje się zasadę „tempus regit actum”. Czynność należy oceniać według przepisów, jakie obowiązują w chwili, w której czynności dokonano. W odniesieniu do czynności z dziedziny prawa rzeczowego zasadę tę można wyprowadzić z art. XXXIX przepisów wprowadzających k.c. Powołany przepis należy stosować w drodze analogii do rozstrzygania kwestii intertemporalnych w związku z wejściem w życie omawianej nowelizacji. Oświadczenie woli właściciela nieruchomości o ustanowieniu hipoteki zwykłej lub kaucyjnej, które złożono – zgodnie z dotychczasowymi przepisami – przed 20 lutego 2011 r., pozostaje w mocy i nie można odmówić wpisu takiej hipoteki, choćby wniosek o jej wpisanie wpłynął po wejściu w życie nowelizacji.
[b]Po trzecie[/b] powyższą argumentację wspiera analogia do art. 116 ust. 2 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2001/DU2001Nr124poz1361.asp]ustawy o księgach wieczystych i hipotece[/link] (u.k.w.h.). Zgodnie z tym przepisem czynności (w tym oświadczenia woli) dokonane przed dniem wejścia w życie u. k.w.h. są skuteczne, jeżeli nie naruszyły przepisów dotychczasowych.
[b]Po czwarte[/b] nie stosuje się tu zasady wyznaczonej w [b]uchwale SN z 16 grudnia 2009 r. (III CZP 80/09, OSNC 2010, nr 6, poz. 84)[/b]: „Sąd, rozpoznając wniosek o wpis w księdze wieczystej, związany jest stanem rzeczy istniejącym w chwili złożenia wniosku”. Zasada ta dotyczy ustalania stanu faktycznego w postępowaniu wieczystoksięgowym. Nie odnosi się ona do dopuszczalności dokonywania czynności prawnych (w tym ustanawiania hipotek) na płaszczyźnie intertemporalnej.
[b]Po piąte[/b] za proponowanym rozwiązaniem przemawiają istotne względy funkcjonalne.