Aktualizacja: 18.07.2020 09:47 Publikacja: 18.07.2020 00:01
Foto: Adobe Stock
Liczba zgłoszeń o nieprawidłowościach ze względu na bezpieczeństwo pacjentów i pracowników w czasie pandemii wzrasta. Raport w tej sprawie opublikowała Inspekcja Zdrowia i Opieki Społecznej – IVO. Skontrolowała 1700 krajowych domów opieki dla seniorów, by sprawdzić, czy pensjonariusze mają zapewnioną pomoc lekarską. Okazało się, że w 91 ośrodkach niedociągnięcia były na tyle poważne, że ich działalność wymaga dalszej weryfikacji.
Większość zgonów, bo prawie 70 proc., z powodu zakażenia Covid 19 zanotowano w domach opieki dla seniorów w 40 gminach (na 290 jednostek samorządu terytorialnego). Spośród nich w czterech ośrodkach na dziesięć pensjonariusze byli pozbawieni możliwości skontaktowania się osobiście z lekarzem, by otrzymać diagnozę podczas pandemii. W konsekwencji „nie zostali poddani leczeniu, choć istniała taka potrzeba" – przyznała dyrektor generalna Inspekcji Zdrowia i Opieki Społecznej Sofia Wallström. Na wczesnym etapie szerzenia się koronawirusa regiony otrzymały dyrektywy, by w domach opieki stan zdrowia pensjonariuszy oceniać ogólnie. Inspekcja Zdrowia i Opieki Społecznej uważa, że brak konsultacji indywidualnej z lekarzem spowodował tragedie seniorów, choć można było uratować ich życie. Dbałość o zdrowie i opiekę musi być taka sama dla całej populacji. Opieki udziela się z poszanowaniem wszystkich ludzi i ze względu na godność każdego człowieka.
Czterodniowy tydzień pracy? To nie musi być zły pomysł dla biznesu, tylko szansa na wyczekiwaną przez niego dere...
Premier odwołał szefa więziennictwa, o co dzień wcześniej apelował minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Rozumie...
Przyjęta przez resort sprawiedliwości konstrukcja sankcji ustawowego pozbawienia skutków nominacji sędziowskich...
Pomysł lewicy na wprowadzenie czterodniowego czasu pracy to przykład populizmu, nieliczącego się z realiami zaró...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Estonia wyprzedza nas o jakieś pięć lat. I nie chodzi tym razem o usługi cyfrowe, bo w tym zakresie wyprzedza na...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas