Aktualizacja: 18.07.2020 09:47 Publikacja: 18.07.2020 00:01
Foto: Adobe Stock
Liczba zgłoszeń o nieprawidłowościach ze względu na bezpieczeństwo pacjentów i pracowników w czasie pandemii wzrasta. Raport w tej sprawie opublikowała Inspekcja Zdrowia i Opieki Społecznej – IVO. Skontrolowała 1700 krajowych domów opieki dla seniorów, by sprawdzić, czy pensjonariusze mają zapewnioną pomoc lekarską. Okazało się, że w 91 ośrodkach niedociągnięcia były na tyle poważne, że ich działalność wymaga dalszej weryfikacji.
Większość zgonów, bo prawie 70 proc., z powodu zakażenia Covid 19 zanotowano w domach opieki dla seniorów w 40 gminach (na 290 jednostek samorządu terytorialnego). Spośród nich w czterech ośrodkach na dziesięć pensjonariusze byli pozbawieni możliwości skontaktowania się osobiście z lekarzem, by otrzymać diagnozę podczas pandemii. W konsekwencji „nie zostali poddani leczeniu, choć istniała taka potrzeba" – przyznała dyrektor generalna Inspekcji Zdrowia i Opieki Społecznej Sofia Wallström. Na wczesnym etapie szerzenia się koronawirusa regiony otrzymały dyrektywy, by w domach opieki stan zdrowia pensjonariuszy oceniać ogólnie. Inspekcja Zdrowia i Opieki Społecznej uważa, że brak konsultacji indywidualnej z lekarzem spowodował tragedie seniorów, choć można było uratować ich życie. Dbałość o zdrowie i opiekę musi być taka sama dla całej populacji. Opieki udziela się z poszanowaniem wszystkich ludzi i ze względu na godność każdego człowieka.
W dyskursie na temat kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego zazwyczaj pomija się kontekst personalny, a więc sytuację osób uwikłanych, zresztą bez swojej winy, w całą tę „historię” - pisze prof. dr hab. Jakub Stelina, sędzia TK.
Pomysły Adama Bodnara na oznaczanie "kategorii" sędziów kolorami przywodzą na myśl dzielenie przedszkolaków na grupy. Degradacje sędziowskie i lekceważenie wskazań Komisji Weneckiej to z kolei poważne zagrożenia dla niezawisłości sędziowskiej.
Czy Adam Bodnar chce „po taniości”, rękami prawników załatwić sprawę obowiązków nałożonych na Polskę przez unijną dyrektywę?
Wszystko staje się globalne i jest to proces nieunikniony. Donald Trump, narzucając cła, zamykając granicę i rozpętując kolejne wojny handlowe, nie zatrzyma globalizacji, ale może przyspieszyć jej korektę.
W wielu przypadkach pracownicy jednostek oświaty mogą mieć wątpliwość, czy w określonej sytuacji należy wszcząć procedurę Niebieskich Kart.
Transport intermodalny wspiera zrównoważony rozwój kraju. Łączy w sobie zalety różnych środków transportu, które przynoszą znaczące korzyści zarówno dla gospodarki, jak i środowiska naturalnego. Jak Fundusze Europejskie pomagają nam w niego inwestować?
Badanie przeprowadzone przez naukowców z australijskiego uniwersytetu RMIT oraz grupę laboratoriów z Indii doprowadziło do przełomowego odkrycia – udało się wynaleźć nowy lek na bazie złota, który może wykazać się dużą skutecznością w walce z rakiem.
Z punktu widzenia pacjenta i w kontekście profilaktyki polski system leczenia HIV/AIDS działa doskonale, bo obecnie terapią są objęte również osoby nieubezpieczone. Dla placówek medycznych to wyzwanie, rodzące wiele pytań – także natury etycznej.
Obecnie jedną piątą wszystkich przypadków nowotworów u mężczyzn stanowi rak prostaty. Interesować powinni się nim również synowie i bracia kobiet chorujących na raka piersi i jajnika – wynika z badań naukowych.
W 2025 roku do szpitali onkologicznych wyłonionych w konkursie na dofinansowanie inwestycji z Funduszu Medycznego miało popłynąć 900 mln zł. Losy samego konkursu stoją jednak pod znakiem zapytania, bo od półtora miesiąca w sprawie trwa kontrola CBA.
Zdrowe nawyki dotyczące snu mają duży wpływ na nasze samopoczucie i funkcjonowanie całego organizmu. Najnowsze badania naukowców potwierdzają, że nieregularny rytm snu może poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu. Znacząco zwiększa ryzyko zawału i udaru.
Nowe badanie dotyczące osób w wieku średnim i podeszłym pokazało związek wysokiej formy fizycznej z niższym ryzykiem wystąpienia demencji. Zdaniem badaczy kluczem do zmniejszenia ryzyka schorzeń z tej grupy może okazać się wysoka sprawność sercowo-oddechowa.
Przejście z pracy przy tradycyjnym mikroskopie na analizę obrazu cyfrowego to przeskok, który umożliwia szybsze i dokładniejsze diagnozowanie nowotworów.
Naukowcy regularnie badają jak picie kawy wpływa ona na nasze zdrowie. Tym razem przyjrzeli się dokładniej, jak oddziałuje ona na mikrobiom jelitowy człowieka.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas