Aktualizacja: 18.07.2020 09:47 Publikacja: 18.07.2020 00:01
Foto: Adobe Stock
Liczba zgłoszeń o nieprawidłowościach ze względu na bezpieczeństwo pacjentów i pracowników w czasie pandemii wzrasta. Raport w tej sprawie opublikowała Inspekcja Zdrowia i Opieki Społecznej – IVO. Skontrolowała 1700 krajowych domów opieki dla seniorów, by sprawdzić, czy pensjonariusze mają zapewnioną pomoc lekarską. Okazało się, że w 91 ośrodkach niedociągnięcia były na tyle poważne, że ich działalność wymaga dalszej weryfikacji.
Większość zgonów, bo prawie 70 proc., z powodu zakażenia Covid 19 zanotowano w domach opieki dla seniorów w 40 gminach (na 290 jednostek samorządu terytorialnego). Spośród nich w czterech ośrodkach na dziesięć pensjonariusze byli pozbawieni możliwości skontaktowania się osobiście z lekarzem, by otrzymać diagnozę podczas pandemii. W konsekwencji „nie zostali poddani leczeniu, choć istniała taka potrzeba" – przyznała dyrektor generalna Inspekcji Zdrowia i Opieki Społecznej Sofia Wallström. Na wczesnym etapie szerzenia się koronawirusa regiony otrzymały dyrektywy, by w domach opieki stan zdrowia pensjonariuszy oceniać ogólnie. Inspekcja Zdrowia i Opieki Społecznej uważa, że brak konsultacji indywidualnej z lekarzem spowodował tragedie seniorów, choć można było uratować ich życie. Dbałość o zdrowie i opiekę musi być taka sama dla całej populacji. Opieki udziela się z poszanowaniem wszystkich ludzi i ze względu na godność każdego człowieka.
Dla wielu obywateli skrzywdzonych w czasach PRL, wejście sędziów stanu wojennego do sądów w III RP było nieakceptowalne. Niemoc ludzi Solidarności, aby to wejście zablokować, odebrała szacunek Temidzie na dekady.
Przez ostatni rok główny ciężar działań i uwagi skupiony był na przywracaniu praworządności, choć z góry było wiadomo, że przy tym prezydencie para pójdzie w gwizdek. Jednocześnie w tym czasie nie zrobiono niczego, co by wydatnie poprawiło efektywność wymiaru sprawiedliwości.
Wiele obietnic pracowniczych zostało już zrealizowanych. Zabrakło jednak odważnych, kluczowych zmian w ubezpieczeniach społecznych.
Podatkowej rewolucji nie było, ale rządowi nie udało się zerwać z praktyką przygotowywania ustaw na ostatnią chwilę.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Zapowiedź premiera Donalda Tuska wpisania TVN oraz Polsatu na listę spółek strategicznych wywołała szereg komentarzy odnośnie do legalności ograniczenia swobody sprzedaży prywatnej inwestycji. W debacie pojawiło się szereg prawniczych nonsensów natomiast zabrakło wątków faktycznie istotnych, które mogą wywołać spory zarówno w tym jak i podobnych przypadkach.
Nie czekaj do nowego roku, by zadbać o siebie! Poznaj proste nawyki self-care, które wprowadzą równowagę, zdrowie i energię do Twojego życia.
Sądowe ubezwłasnowolnienie mają zastąpić instrumenty wspieranego podejmowania decyzji przez osoby wymagające pomocy przy czynnościach prawnych.
Dane dotyczące zdrowia psychicznego młodzieży w Polsce nie napawają optymizmem. Coraz częściej zwraca się uwagę, że do poważnych kryzysów psychicznych młodych ludzi przyczyniają się media społecznościowe, w których promowane są niekiedy destrukcyjne zachowania. Jak im zapobiegać?
Na podstawie nowego badania norwescy naukowcy ustalili, że zaburzenia hormonalne w połączeniu z otyłością u kobiet mogą w negatywny sposób odbić się na zdrowiu ich dzieci. Dotyczy to zarówno parametrów ciała noworodka, jak i dalszego rozwoju dziecka.
Wojska Obrony Terytorialnej przyjmują do służby osoby z kategorią zdrowia, która zwalnia z powołania w kamasze.
Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wyraził pewność, że państwa członkowskie będą w stanie do maja 2025 roku sfinalizować porozumienie w sprawie pandemii mimo wątpliwości, czy administracja Donalda Trumpa poprze to rozwiązanie.
Donald Trump jeszcze niedawno mówił, że Robert F. Kennedy Jr. to „lewicowy wariat” z radykalnego skrzydła demokratów. Teraz zapowiada, że jako sekretarz zdrowia w jego administracji RFK będzie badał związek szczepionek z autyzmem. Jak się może skończyć to podlizywanie się antyszczepionkowcom?
Osoby po diagnozie HIV zastanawiają się, czy mają obowiązek informowania pracodawców i co zmieni się w ich sposobie kontaktu z bliskimi. Zdają sobie sprawę, że kodeks karny zabrania im narażania innych na ryzyko - mówi dr Katarzyna Julia Kowalska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas