Mikołaj Budzanowski, minister skarbu, zdementował informacje jakoby miała być podpisana umowa dotycząca budowy nowego gazociągu przez terytorium Polski i powiedział, że porozumienie między EuRoPol Gazem a Gazpromem ma charakter techniczny, dotyczy wymiany informacji. Nie zobowiązuje żadnej spółki do realizacji projektu gazociągu. Informacja, która pojawiła się w wypowiedzi prezesa Gazpromu Aleksieja Millera o budowie nowej sieci przesyłowej jest nieprawdziwa. Polski minister przyznał jednak, że nie był informowany o tej umowie.
Jakie znaczenie może mieć takie memorandum? Prawnicy są raczej zgodni, że memorandum czy list intencyjny w zasadzie nie może rodzic roszczeń odszkodowawczych, a tym bardziej nie może zobowiązać do budowy gazociągu. Choć można także argumentować, że jeśli strony (spółki) siadają do kontraktu - podpisania umowy dotyczącej budowy strategicznej inwestycji - to zakładają, że odpowiednie zgody władz państwowych uzyskają, a może nawet mają ich promesy.
Nie ma negocjacji na niby, dla zabawy, dla wysondowania drugiej strony. Tak negocjujący kontrahent naraża się na zapłatę odszkodowania. Na podstawie art. 72 § 2 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że strona, która rozpoczęta lub prowadziła negocjacje z naruszeniem dobrych obyczajów, w szczególności bez zamiaru zawarcia umowy, jest obowiązana do naprawienia szkód jaką druga strona poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy.
— Gdyby ewentualny spór został poddany pod rozstrzygnięcie sądu polubownego charakter roszczeń z memorandum mógłby zostać wzmocniony, bowiem te sądy bardziej ważą dobre obyczaje w kontraktach handlowych niż sądy powszechne — wskazuje adwokat Andrzej Michałowski. — Byłem w ten weekend w Petersburgu i z zaskoczeniem słuchałem wypowiedzi publicznych przedstawicieli Gazpromu, że zawarli umowę o budowie gazociągu. Jeżeli to tylko PR to bardzo dobrze rozgrywany - dodaje adwokat.
Powiedzmy, chyba jednak na zapas, że zgodnie art. 72 § Kc., jeżeli strony prowadzą negocjacje w celu zawarcia oznaczonej umowy, umowa zostaje zawarta, gdy dojdą do porozumienia co do wszystkich jej postanowień, które były przedmiotem negocjacji. Skutki tej regulacji pokazuje sprawa Skarbu państwa z Eureko, w którym negocjacje i arbitraż odegrały dużą rolę, a doszło do wypłaty spółce rekordowego odszkodowania.