Pirotechnika stadionowa jest w dalszym ciągu stałym elementem meczów piłkarskich, wciąż jest wykorzystywana w sposób przestępczy. Wniesienie lub posiadanie na imprezie masowej wyrobów pirotechnicznych stanowi przestępstwo z art. 59 ust. 1 ustawy z 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (DzU nr 62, poz. 504 ze zm. – dalej jako u.b.i.m.).
Materialną podstawą wskazanego przepisu karnego jest art. 8 ust. 2 u.b.i.m., zawarto w nim normę zakazującą osobom uczestniczącym w imprezie masowej (np. tym, którzy nabyli bilet czy karnet) wnoszenia na nią i posiadania broni lub innych niebezpiecznych przedmiotów, materiałów wybuchowych, wyrobów pirotechnicznych, materiałów pożarowo niebezpiecznych, napojów alkoholowych, środków odurzających lub substancji psychotropowych.
U podstaw tych regulacji leży założenie ustawodawcy, że niekontrolowane dysponowanie tymi przedmiotami (substancjami) w warunkach imprezy masowej niesie wysokie zagrożenie dla jej bezpieczeństwa, w tym zdrowia i życia osób, a także mienia. Zakres przepisu art. 59 ust. 1 u.b.i.m. należy wykładać w powiązaniu z art. 8 ust. 2 u.b.i.m.
Brak jasnych przepisów sprawia, że kibice zostają pozbawieni dodatkowych atrakcji
Rygorystyczne uregulowania zawarte w u.b.i.m., które nie przewidują żadnych wyjątków od tych reguł, są w pewnym stopniu determinowane zobowiązaniami międzynarodowymi. Należy jednak zauważyć, że przepisy Rady Europy nie wskazują jednoznacznie, że należy całkowicie zakazać pokazów pirotechnicznych (np. art. 3 ust. 4 lit. g europejskiej konwencji w sprawie przemocy i ekscesów widzów w czasie imprez sportowych, a w szczególności meczów piłki nożnej, sporządzonej w Strasburgu 9 sierpnia 1985 r., DzU nr 129, poz. 625, a także zalecenie nr 1/93 dotyczące środków zaradczych do stosowania przez organizatorów i władze publiczne w związku z meczami piłki nożnej). Wynika z nich jedynie, że państwa członkowskie winny wyłączyć możliwość indywidualnego i dowolnego wnoszenia na stadiony wyrobów pirotechnicznych. Również regulacje poszczególnych państw europejskich (np. Norwegia, Francja, Anglia, Niemcy, Włochy) są pod tym względem zróżnicowane.