Zmiany nie obejmą wszystkich dokumentów. Niektóre, np. wniosek o wydanie dowodu osobistego, nadal trzeba będzie składać osobiście.
Zaczynamy od tych usług, które już teraz można załatwić drogą elektroniczną – bo nie ma żadnych przeszkód prawnych. Przepisy ?o dokumentach tożsamości mówią wprost, że konieczne jest osobiste stawiennictwo – mamy przyjść z wnioskiem i zdjęciem, a urzędnik potwierdzi, że na zdjęciu jest rzeczywiście osoba, której dane są na wniosku. W pierwszej kolejności chcę się zająć tym, co jest już ?w naszym zasięgu. W końcu dowodów tożsamości nie wymieniamy co rok. Nawet ?w państwach, w których e-administracja jest bardzo rozwinięta, np. w Wielkiej Brytanii, część formularzy trzeba wciąż wydrukować, wypełnić i zanieść do urzędu.
Czy ktoś może przymusić urzędy do tego, żeby przyjmowały e-wnioski? Już teraz teoretycznie wiele spraw powinniśmy załatwić w sieci. Przykładem jest nadanie numeru PESEL. Okazuje się jednak, że tylko 16 gmin udostępnia tę usługę przez internet.
Po to zmieniliśmy ustawę o informatyzacji, żeby wyeliminować niejasności. Okazało się bowiem, że jeśli ktoś nie jest przygotowany organizacyjnie do świadczenia e-usług, to może przepisy ustawy obchodzić: udostępnia np. elektroniczne wzory dokumentów, jak chciała ustawa, ale już nie formularz elektroniczny, bez którego usługa nie działa. Doprecyzowanie przepisów zatem pomoże.
Proszę pamiętać, że większość usług publicznych świadczą w naszym kraju samorządy. Robią to różnie. Ważne jest wspieranie dobrych wzorców, ponieważ gminy mniej zaawansowane w nowych technologiach powinny korzystać z doświadczeń tych lepszych. Tak będzie na pewno taniej. Dodatkowo dążymy to tego, żeby coraz więcej usług świadczonych przez samorządy udostępniać centralnie. Będzie więc również prościej. Takich lokalnych usług jest wiele ?– być może niektórym mogą się wydać mało ważne, ale np. e-zawiadomienie o zawieszeniu wykonywania działalności organizatora turystyki lub pośrednika turystycznego wielu ludziom z pewnością ułatwi życie.
Niedawno wskazywał pan na potrzebę ujednolicenia sposobu logowania do wszystkich portali różnych instytucji. Systemy się nie widzą i nie są ze sobą spójne.