E
liminacja patologii polegającej na wyszukiwaniu niedozwolonych klauzul umownych, a następnie masowym „zasypywaniu" Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pozwami przez quasi-organizacje konsumenckie oraz prawników – taki cel przyświeca zaproponowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmianom. Projektowana nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego ma położyć kres nagminnie występującemu procederowi szantażowania przedsiębiorców pozwami za klauzule niedozwolone, z którego powyższe podmioty uczyniły sobie źródło zarobkowania.
Obecnie niezwykle często mamy do czynienia z następującym zjawiskiem: stowarzyszenia, utworzone w celu rzekomej ochrony praw konsumentów, grożą przedsiębiorcom wniesieniem pozwu o uznanie postanowień wzorców umownych za niedozwolone. Profesjonalni pełnomocnicy, reprezentujący te organizacje, masowo wnoszą do SOKiK pozwy w tych sprawach, jednocześnie informując przedsiębiorców, iż po uiszczeniu kwoty wskazanej w wezwaniu wycofają powództwo.
Mnóstwo pozwów ?po obniżeniu stawek
Powyższe wydaje się niemożliwe w demokratycznym państwie prawnym, aczkolwiek jest jak najbardziej prawdziwe. Do takiej sytuacji z pewnością przyczyniły się zmiany w rozporządzeniach ministra sprawiedliwości regulujących opłaty za czynności profesjonalnych pełnomocników, które obowiązują od połowy lutego zeszłego roku. „Reforma" ta obniżyła minimalne stawki zastępstwa procesowego w sprawach o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone – z 360 zł do 60 zł.
Efektem tego był niemal trzykrotny wzrost liczby pozwów kierowanych do SOKiK – różne osoby fizyczne, ale reprezentowane przez tego samego pełnomocnika, wnosiły masowo identyczne pozwy (nawet do kilkudziesięciu) w sprawie o uznanie za niedozwoloną tej samej klauzuli. Dodatkową „zachętę" stanowi zwolnienie z obowiązku uiszczania kosztów sądowych strony wnoszącej o uznanie postanowień umownych za niedozwolone. W konsekwencji SOKiK jest zasypywany pozwami, w których profesjonalni pełnomocnicy, reprezentujący quasi-stowarzyszenia konsumenckie, dochodzą uznania za niedozwolone postanowień, wnosząc w tym celu oddzielne pozwy na każdą z takich klauzul.