Uczestnicy zjazdu przedstawicieli stałej delegacji CCBE (The Council of Bars and Law Societies of Europe – Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy) przy Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu w Brukseli dyskutowali nad niedawno wprowadzonymi zmianami wynikającymi z reformy Trybunału, które mają przyśpieszyć rozpoznawanie skarg.
Nowy przepis art. 47 regulaminu Trybunału wprowadził zaostrzone wymagania formalne wnoszenia skarg. Dla przypomnienia od stycznia 2014 r. obowiązuje nowy formularz skargi. Dla niewprawnego oka jest łudząco podobny do starego. To jednak tylko pozory.
Teraz Trybunał może odrzucić skargę sporządzoną przez profesjonalistę (adwokata, radcę prawnego), jeżeli np. uzna, że nie zostały dołączone wszystkie niezbędne załączniki. Kiedyś natomiast, zanim Trybunał podjął tak ważną dla skarżącego decyzję, prosił o dostarczenie brakującego załącznika, nie przekreślając na tym etapie szansy na pochylenie się nad jego sprawą.
Gdzie się podziałaś, ideo
Oczywiście, wprowadzone niedawno zmiany mogą się wydawać racjonalne. Skoro w obecnej sytuacji rynkowej, jak twierdzą niektórzy, jest więcej prawników niż spraw, to każdy skarżący na pewno znajdzie odpowiedniego pełnomocnika, który powinien wiedzieć, jakie załączniki ma zawierać skarga do Trybunału. Na pewno też zostaną przeprowadzone odpowiednie szkolenia dla prawników, które wyczulą ich na nowe restrykcyjne formalne wymagania.
Zapewne powodem zmian było usprawnienie procedur. Trybunał, szczególnie polska sekcja, co roku jest zalewany nie setkami, ale tysiącami spraw, w większości nienadających się do rozpatrzenia.