Tomasz Pietryga: Klauzula sumienia to nie fanaberia

Kierowanie się przez lekarza własnym sumieniem to nie fanaberia, ale prawo naturalne, niezbywalne każdego człowieka, którego państwo wystarczająco nie chroni - przyznał Trybunał Konstytucyjny w środowym wyroku rozpatrującym skargę samorządu lekarskiego.

Publikacja: 07.10.2015 20:52

Tomasz Pietryga

Tomasz Pietryga

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała Waldemar Kompała

Sędziowie przyznali, że wolność sumienia, i wypływające z niej klauzula sumienia nie jest przywilejem, który jakiś autorytet czy ustawodawca może swobodnie kształtować czy ograniczać. Jest bowiem prawem pierwotnym każdego człowieka, które państwo może sankcjonować, a jedynie afirmować. Demokratyczne czyni to w konstytucji.

W przypadku klauzuli sumienia lekarzy Trybunał przypomniał , że może być ograniczone, gdy w grę wchodzi zdrowie i życie człowieka. Naruszeniem tej wolności „są inne przypadki niecierpiące zwłoki", których ustawodawca nie zdefiniował. Trudno zatem aby ich ochrona była stawiana wyżej niż wypływające m.in. z konstytucji wolność.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Smutny obraz Trybunału Konstytucyjnego
Opinie Prawne
Łukasz Cora: Ruch Obrony Granic ośmiesza państwo i obniża jego autorytet
Opinie Prawne
Paulina Szewioła: Zmarnowana szansa na jawność wynagrodzeń
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Rejterada ekipy Bodnara
Opinie Prawne
Piątkowski, Trębicki: Znachorzy próbują „leczyć” szpitale z długów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama