Adrian Rycerski: Kryptoaktywa, które wydają się unikalne i niewymienialne. Co się dzieje z NFTs, o których mówił cały świat?

Każde 10 groszy reprezentuje taką samą wartość. Inaczej jest w przypadku NFT, z których każdy ma unikalne właściwości wpływające na wartość. Token #7804 reprezentujący niebieskoskórego kosmitę palącego fajkę, został sprzedany w ubiegłym roku za ponad 16 milionów dolarów.

Publikacja: 04.03.2025 13:10

NFT

NFT

Foto: Adobe Stock

Niezamienne tokeny, znane jako NFTs (non-fungible tokens) jeszcze kilka lat temu były na ustach całego świata. Zachwycały się nimi sławne postaci ze świata sportu i showbiznesu. Ogłaszano niezwykłe okazje inwestycyjne i zachęcano do nabycia sztuki naszych czasów, sztuki cyfrowej. Obecnie rynek NFT nieco ucichł, ale nie zniknął, a już na pewno się nie skończył

NFTs to kryptoaktywa, a więc przenoszone są z wykorzystaniem technologii rozproszonego rejestru i zabezpieczeń kryptograficznych. Mają jednak szczególne cechy, które sprawiają, że są, na swój sposób, wyjątkowe, inne od wszystkich pozostałych kryptoaktywów. Choć NFTs nie sprowadzają się tylko do grafiki, to jednak właśnie ona sprawiła, że tyle się o nich mówiło. To aspekty graficzne, ich unikalność, potrafiły wzbudzić pożądanie u wielu osób doprowadzając ceny do poziomu kilku, a nawet kilkunastu milionów dolarów. Do jednych z najpopularniejszych tokentów tego rodzaju można zaliczyć token #7804 reprezentujący niebieskoskórego kosmitę palącego fajkę, sprzedany w ubiegłym roku za ponad 16 milionów dolarów. Nie o samą warstwę graficzną jednak chodzi, gdyż ta pozostaje w zasięgu ręki każdego z dostępem do Internetu. To co oddziela oryginał od kopii nie sprowadza się więc, na wzór sztuki tradycyjnej, do fizycznych właściwości. Kluczowy jest bowiem certyfikat własności i to jest sedno NFT. Kupując NFT nabywamy unikalny cyfrowy certyfikat własności, który poświadcza, że to my jesteśmy właścicielami danej sztuki cyfrowej. W ten sposób można potwierdzać własność przeróżnych wytworów artystycznych, takich jak filmy, zdjęcia, obrazy, nagrania muzyczne i nie tylko.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Szef Służby Więziennej w roli kozła ofiarnego
Opinie Prawne
Gutowski, Kardas: Ryzyka planu na neosędziów
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Lewicowy sen o krótszej pracy - czy rynek to wytrzyma
Opinie Prawne
Michał Bieniak: Przepisy Apteka dla Aptekarza – estońskie nauki dla Polski
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Reforma SN, czyli budowa na spalonej ziemi