Prawo budowlane: kontynuacja funkcji i bliskie sąsiedztwo

Najnowsze orzecznictwo akcentuje mocno konieczność zachowania bardzo precyzyjnych kryteriów związanych z kontynuacją funkcji i bliskim sąsiedztwem. Nie można działać uznaniowo, a wszelkie odstępstwa muszą być precyzyjnie uzasadnione pod względem urbanistycznym.

Publikacja: 12.01.2016 02:00

Prawo budowlane: kontynuacja funkcji i bliskie sąsiedztwo

Foto: Fotorzepa, Robert Wójcik

W ostatnim czasie sądy wydały kilka orzeczeń odnoszących się do kontynuacji funkcji i bliskiego sąsiedztwa, czyli zasad, o których trzeba pamiętać przy wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Zgodnie z art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, wydanie przedmiotowej decyzji jest możliwe, gdy co najmniej jedna działka sąsiednia dostępna z tej samej drogi publicznej jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu.

Pozostało 80% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie Prawne
Sławomir Paruch, Michał Włodarczyk: Wartości firmy vs. przekonania pracowników
Opinie Prawne
Łukasz Guza: Ulotny urok kasowego PIT
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Krzywizna banana nie przeszkodziła integracji europejskiej
Opinie Prawne
Paweł Litwiński: Prywatność musi zacząć być szanowana
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Składka zdrowotna, czyli paliwo wyborcze
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił