Reklama
Rozwiń

Marek Isański: Formalizm zamienia praworządność w urzędnicze złodziejstwo

Wskutek zaniedbania państwa, czyli braku stosownej edukacji w szkołach powszechnych, zdecydowana większość z nas nie zna zasad postępowania podatkowego. Nie wie jakie ma prawa i jakie obowiązki, poza oczywistym przymusem zapłaty podatków. Ten brak wiedzy powoduje zbyt często, okradanie obywateli przez fiskusa, pomimo tego, że ma on działać jedynie na podstawie i w granicach prawa.

Publikacja: 02.11.2022 14:09

Marek Isański: Formalizm zamienia praworządność w urzędnicze złodziejstwo

Foto: Adobe Stock

Organy podatkowe doskonale wiedzą kiedy wydały niezgodne z prawem decyzje opierając się na linii orzeczniczej sądów administracyjnych, która następnie z „hukiem” została uznana za całkowicie błędną. Co oznacza, że w tzw. obrocie prawnym jest ostateczna decyzja, a często nawet prawomocna, która nakłada jako podatek coś co podatkiem w istocie nie jest.

Większość takich decyzji przez długi czas nie jest zapłacona w całości, bo zazwyczaj obywatel nie ma z czego zapłacić zmyślonego podatku. Występuje więc o rozłożenie zaległości na kilkuletnie raty. Przepisy zezwalają na maksymalnie 3 letni układ ratalny, który można kolejnym wnioskiem rozkładać na kolejne maksimum 3 lata.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Prawne
Andrzej Ladziński: Diabeł w ornacie, czyli przebierańcy w urzędach
Opinie Prawne
Mateusz Radajewski: Nie namawiajmy marszałka Sejmu do złamania konstytucji
Opinie Prawne
Prof. Gutowski: Po wyborach w 2023 r. stworzyliśmy precedens, jesteśmy jego zakładnikami
Opinie Prawne
Bieniak, Mrozowska: Zakaz reklamy, który uderzał w przedsiębiorców
Opinie Prawne
Bogusław Chrabota: Adam Bodnar nie chce być Don Kichotem