Reklama
Rozwiń

Robert Gwiazdowski: Przedawnione zamieszanie

Ministerstwo Sprawiedliwości chce ściągać przedawnione zobowiązania podatkowe – grzmi opozycja. Powinna grzmieć też na niezależne Trybunał Konstytucyjny i Naczelny Sąd Administracyjny.

Publikacja: 26.05.2022 23:58

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Foto: Fotorzepa / Robert Gardziński

Szef resortu Zbigniew Ziobro twierdzi, że skoro karalność najpoważniejszych przestępstw skarbowych przedawnia się po dziesięciu latach, to nie można tolerować sytuacji, gdy organ ścigania ma pięć lat na wykrycie takiego przestępstwa i wszczęcie postępowania karnoskarbowego.

Zacznijmy od tego, że przedawnienie jest w prawie elementem koniecznym, uwzględnianym w tradycjach prawnych wszystkich państw hołdujących zasadom państwa prawa. Regułą jest przedawnianie obowiązków, sankcji długów i roszczeń, a brak przedawnienia występuje wyjątkowo i przewidywany jest w niewielu szczególnych przypadkach. Polski ustrojodawca na poziomie konstytucyjnym wyłączył jedynie możliwość przedawnienia zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości. Przedawnienie zobowiązań podatkowych nie jest przywilejem podatników. Służy – paradoksalnie – stabilizacji wpływów budżetowych, bo dyscyplinuje organy podatkowe do sprawnego działania.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Prawne
Piątkowski, Trębicki: Znachorzy próbują „leczyć” szpitale z długów
Opinie Prawne
Andrzej Ladziński: Diabeł w ornacie, czyli przebierańcy w urzędach
Opinie Prawne
Mateusz Radajewski: Nie namawiajmy marszałka Sejmu do złamania konstytucji
Opinie Prawne
Prof. Gutowski: Po wyborach w 2023 r. stworzyliśmy precedens, jesteśmy jego zakładnikami
Opinie Prawne
Bieniak, Mrozowska: Zakaz reklamy, który uderzał w przedsiębiorców