Tomasz Pietryga: Wyprowadzanie kozy, czyli tak się nie robi reform

Rząd, planując podwyżkę podatków dla przedsiębiorców w Polskim Ładzie, zaczyna stosować taktykę znaną z dowcipu.

Publikacja: 06.09.2021 20:38

Tomasz Pietryga: Wyprowadzanie kozy, czyli tak się nie robi reform

Foto: Adobe Stock

Ogłaszając przed wakacjami pomysł drastycznego podniesienia do 9 proc. składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, rząd wprowadził kozę. Teraz, po wielu tygodniach krytykowania tego pomysłu, nie tylko zresztą przez przedsiębiorców, zamierza się jej pozbyć. Informując, że wsłuchał się w krytyczne głosy, przemyślał i ustąpił pod wpływem protestów, zamierza teraz podnieść składkę nie o gigantyczne 9 proc., ale jedynie o niecałe 5 proc.

I wszyscy mają się cieszyć. Przedsiębiorcy, bo zapłacą przecież mniej nowego podatku, i to o połowę, rząd, który w chwale, bez komplikacji przeforsuje fiskalne rozwiązanie. Można zapytać, czy nie tak była planowana od początku cała podatkowa operacja. Wiele na to wskazuje, gdyż piarowskie sztuczki nie tylko tej władzy są znane.

Wracając do naszej składki zdrowotnej. Otóż, drogi rządzie, nowy, prawie 5-proc. podatek, zwany składką zdrowotną, to wciąż astronomicznie dużo. To obciążanie małego biznesu, który jest kołem zamachowym polskiej gospodarki. Wokół niego formuje się tzw. klasa średnia. Rząd od miesięcy mówi o prorozwojowym celu Polskiego Ładu, ale chyba wie, że tego rodzaju fiskalne operacje są antyrozwojowe. Karze najbardziej innowacyjnych, kreatywnych. Mówi: szukajcie innej drogi, z dala od biznesu. Bo jeśli to oni mają być dawcami kapitału dla programów socjalnych lub zaniedbanej i skostniałej służby zdrowia, jest to droga na manowce, za którą zapłacą kiedyś również beneficjenci nowych podatków.

Jeżeli podniesienie składki jest takie ważne, może lepiej dać wybór. Może ci, którzy nie chcą płacić jej wyższego wymiaru, powinni być odłączeni od państwowej opieki zdrowotnej i leczyć się na własny koszt. To przynajmniej uczciwe rozwiązanie, nie to, co wymaganie od ludzi, by płacili dużo więcej na coś, z czego i tak nigdy nie skorzystają.

Czytaj więcej

Paweł Rochowicz: Brak pomysłów? To zróbmy rewolucję!

Inna refleksja jest taka, że na kilka miesięcy przed wprowadzeniem tak poważnej reformy podatkowej (miała obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.) rząd nie jest do niej przygotowany. W poniedziałek „Rzeczpospolita" ujawniła, że nieoczekiwanie pojawiła się nowa propozycja: wprowadzenia podatku przychodowego w wysokości od 0,4 do 1 proc., dla największych przedsiębiorców, którzy będą mogli go płacić zamiast CIT.

Czy tak się przygotowuje poważne reformy, czy to jedynie pomysł na kolejną medialną burzę, z której nic nie wyniknie?

Opinie Prawne
Maciej Gawroński: Nie mnóżmy strażników sztucznej inteligencji
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Opinie Prawne
Zabójstwo drogowe. Legislacyjny bubel roku w wykonaniu PiS
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: W sprawie Jolanty Brzeskiej państwo poniosło porażkę na całej linii
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Spóźniona o kilka lat ustawa frankowa dziś może jedynie zaszkodzić
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Weryfikacja sędziów nawet 24 godziny na dobę może nie pomóc
Materiał Promocyjny
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej ubezpieczeni