Rząd przyjął założenia projektu nowelizacji ustawy z 29.06.1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (DzU Nr 28, poz. 169). Problematyka prawna i funkcjonowanie wspólnot gruntowych są stosunkowo mało znane, chociaż – jak to wynika z rządowych założeń do projektu ustawy – dotyczy ona około 107 tys. ha gruntów pozostających w dyspozycji 5100 wspólnot gruntowych.
Zagadnienie jest jednak poważne z tego względu, że z różnych przyczyn przepisy te stały się w zasadzie martwe, a tereny wchodzące w skład wspólnot stanowią nieużytki lub nie są właściwie wykorzystywane, gdyż wiele wsi zostało wchłoniętych w obszary miejskie, a grunty położone na terenach tych byłych wsi niejednokrotnie utraciły charakter gruntów rolnych. Produkcja rolna została w znaczącym zakresie uprzemysłowiona, a zatem odpadły w sposób naturalny możliwości i potrzeby wspólnego użytkowania obszarów wspólnotowych.
Na tle założeń do zmian ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych niejasny jest cel i kierunki przygotowywanej nowelizacji. Został on w tych założeniach przedstawiony w ten sposób, że „Proponuje się /.../ wprowadzenie możliwości przekształcenia wspólnot gruntowych stanowiących szczególnego rodzaju współwłasność, bądź też przedmiot współużytkowania, we współwłasność w rozumieniu art. 195 kodeksu cywilnego".
Tak przedstawione założenia stoją w sprzeczności z dotychczasową regulacją ustawy, która ma charakter szczególny i nie nawiązuje do przepisów kodeksu cywilnego, a orzecznictwo Sądu Najwyższego zdecydowanie podkreśla zupełną odrębność prawną przepisów tej ustawy w relacji do kodeksu cywilnego, na co wskazują uzasadnienia uchwał SN z 23.08.1968 r. (III CZP 73/68 OSN IC i IP nr 5 z 1969 r., poz. 90), a zwłaszcza z 9.12.1969 r. (III CZP 89/69, OSM IC I IP nr 10 z 1970, poz. 173). Rodzi się więc pytanie, czy dotychczasowy sposób zagospodarowania terenów wspólnot w sposób dostateczny uzasadnia przekazanie tych terenów na współwłasność. Innym problemem – równie doniosłym, co i kontrowersyjnym – będzie określenie, kto obecnie należał będzie do kręgu osób uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej.
Kto może uczestniczyć
Zgodnie z art. 6 ust. 2 u. o z.w.g., „uprawnionymi do udziału we wspólnocie gruntowej są osoby fizyczne lub prawne posiadające gospodarstwa rolne, jeżeli w ciągu ostatniego roku przed dniem wejścia w życie ustawy faktycznie korzystały z tej wspólnoty".