Klub Poselski PiS zapowiedział, że złoży do laski marszałkowskiej projekt ustawy zakazującej sprawowania funkcji wójta, burmistrza i prezydenta miasta przez więcej niż dwie kadencje. Za takim rozwiązaniem przemawiają, zdaniem Mariusza Błaszczaka – szefa tego klubu, “ludzkie wypalanie się” oraz “brak kontroli społecznej” nad urzędującymi włodarzami samorządów. Z kolei Beata Kempa uważa, że istniejący brak ograniczeń w liczbie sprawowanych kadencji przez samorządowców powoduje, iż wiele wartościowych osób unika startu w wyborach, przeświadczonych, że nie mają szans na odniesienie sukcesu i dokonanie potrzebnych zmian w samorządach.
[srodtytul]Termin nowelizacji[/srodtytul]
Refleksja nad zmianami w ustawach samorządowych oraz ordynacjach wyborczych najintensywniej przebiega w gorącym okresie przedwyborczym, co jest naturalne. Wtedy najczęściej pojawiają się inicjatywy zmian w obowiązującym prawie, a także próby manipulacji przy normach wyborczych. Mimo że proponowanych zmian nie uda się zapewne wprowadzić w życie przed najbliższymi wyborami, to warto przypomnieć, iż kodeks dobrych praktyk wyborczych z 2002 r. negatywnie ocenia nowelizacje prawa wyborczego krótko przed wyborami.
Kilkakrotnie na ten temat wypowiadał się [b]Trybunał Konstytucyjny. W wyroku z 3 listopada 2006 r. (K 31/06) wskazał[/b], że “w wypadku prawa wyborczego swoistym minimum minimorum powinno być uchwalanie istotnych zmian w prawie wyborczym co najmniej sześć miesięcy przed kolejnymi wyborami, rozumianymi nie tylko jako sam akt głosowania, lecz także jako całość czynności objętych tzw. kalendarzem wyborczym. Ewentualne wyjątki od tak sformułowanego wymiaru niedokonywania zmian w prawie wyborczym mogłyby wynikać jedynie z nadzwyczajnych okoliczności o charakterze obiektywnym”.
Zdaniem Trybunału konieczność zachowania co najmniej sześciomiesięcznego terminu, w którym nie są dokonywane ważne zmiany w prawie wyborczym (liczonego od dokonania pierwszej czynności kalendarza wyborczego), jest nieusuwalnym co do zasady normatywnym składnikiem treści art. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9E8788F5BEF55DC7B57A0F800965AEBC?id=77990]konstytucji[/link], czyli zasady demokratycznego państwa prawa.