Taki wniosek płynie z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 13 kwietnia 2010 r. (sprawa C-91/08 Wall AG p. miastu Frankfurt nad Menem).
Potencjał osób trzecich
Wykonawca – celem wykazania doświadczenia niezbędnego do udziału w postępowaniu – może posłużyć się potencjałem podmiotów trzecich. Zamawiający ocenia wówczas, czy wykonawca udowodnił, że będzie dysponować doświadczeniem podmiotu trzeciego w okresie wykonywania umowy.
W badaniu tym chodzi nie tyle o zdolność do bycia stroną postępowania o udzielenie zamówienia, ile o zdolność wykonawcy do realnego wykonania umowy. Wniosek ten wyłania się z wyroku Trybunału z 2 grudnia 1999 r. (C-176/98 Holst Italia). Trybunał wyjaśnił w nim, że weryfikacja przez zamawiającego ma w szczególności na celu upewnienie się, że zwycięski oferent rzeczywiście będzie mógł wykorzystywać wskazane zasoby przez okres wykonywania zamówienia. Znaczenie warunków udziału w postępowaniu nie zanika więc w miarę postępu postępowania o udzielenie zamówienia, lecz rozciąga się na etap wykonywania umowy.
Podmiot trzeci może udostępnić doświadczenie poprzez zobowiązanie, że będzie – jako podwykonawca – świadczyć usługi przy wykonywaniu umowy z zamawiającym. W sytuacji, gdy wykonawca wypełnia warunki udziału w postępowaniu dzięki doświadczeniu kluczowego podwykonawcy, to takie podwykonawstwo staje się jednym z elementów determinujących zawarcie umowy ze zwycięskim wykonawcą.
Skoro istota badania warunków udziału w postępowaniu ogniskuje się na potencjale wykonawcy do realnego wykonania umowy, a wykonawca potencjał ten uzyskuje wskutek powierzenia całości lub części zamówienia doświadczonemu podwykonawcy, to trzeba zastanowić się nad dopuszczalnością zgody zamawiającego na zakończenie przez wykonawcę umowy z kluczowym podwykonawcą w okresie wykonywania umowy z zamawiającym. Jeśli zmiana umowy dotyczy potencjału niezbędnego do uzyskania zamówienia, to czy może być uznana za istotną?