Problematyka pojęcia przyłącze kanalizacyjne budzi nieustanne wątpliwości zarówno w teorii prawa jak i w praktyce i jest przedmiotem licznych wypowiedzi sądów, a także sporów doktrynalnych. Jednak problematyka ta cechuje się również dużą doniosłością praktyczną, gdyż w istocie spór o przyłącze kanalizacyjne jest sporem o obowiązki utrzymywania poszczególnych odcinków infrastruktury, jest sporem o ponoszenie kosztów budowy i jest wreszcie sporem o wymianę, konserwację itp.
Definicja przyłącza kanalizacyjnego została zawarta w art. 2 pkt. 5 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Przepis ten stanowi iż: "przyłącze kanalizacyjne - odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku do granicy nieruchomości gruntowej;"
Definicja ta nie jest skonstruowana na podstawie kryterium technicznego, a jest skonstruowana na podstawie kryterium funkcjonalnego, prawodawca eksponuje przede wszystkim funkcję, jaką ma pełnić przyłącze kanalizacyjne, a nie elementy techniczne. Podstawowa funkcją jest łączenie ze sobą dwóch innych elementów infrastruktury kanalizacyjnej, a mianowicie instalacji wewnętrznej, oraz sieci. Zatem podstawową funkcją przyłącza jest łączenie ze sobą dwóch odcinków o innej funkcji i w konsekwencji o innej nazwie.
Tam, gdzie sieć łączy się z przyłączem
W praktyce występuje problem granicy pomiędzy poszczególnymi elementami infrastruktury kanalizacyjnej, przy czym doniosłość ma tutaj nie tyle granica pomiędzy przyłączem a instalacją wewnętrzną ile pomiędzy przyłączem a siecią.
Granica pomiędzy instalacją wewnętrzną a przyłączem nie ma istotnego znaczenia z uwagi na to, że oba odcinki znajdują się w posiadaniu odbiorcy usług, który jest również ich właścicielem. Zarówno instalacja wewnętrzna, jak i przyłącze kanalizacyjne są bowiem częściami składowymi jego nieruchomości gruntowej. Również po stronie odbiorcy usług istnieje obowiązek właściwego utrzymywania zarówno przyłącza kanalizacyjnego jak i instalacji wewnętrznej, przy czym w przypadku przyłącza, obowiązek ten wynika z art. 5 ust 2 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzania ścieków.