O ile wynalazek jest praktycznym i innowacyjnym rozwiązaniem technicznym, o tyle odkrycie stanowi nieznaną sferę istniejącego już wcześniej stanu rzeczy, poszerzającą zakres ludzkiej wiedzy z określonej dziedziny. Odkrycia występują najczęściej w obrębie nauk ścisłych (odkrycia geograficzne, astronomiczne, fizyczne czy biologiczne), choć nie tylko (odkrycia archeologiczne). Stanowią one co do zasady res extra commercium prawa własności intelektualnej, natomiast pojęcie „odkrycia" nie zostało w nim zdefiniowane. Na podstawie art. 1 ust. 2¹ prawa autorskiego nie są one objęte ochroną autorskoprawną, jak również nie uważa się ich za wynalazki zgodnie z art. 28 pkt. 1 prawo własności przemysłowej.
Odkrycie generalnie nie może stanowić wynalazku, gdyż nie wywiera technicznego skutku, jeżeli jednak odkryta właściwość będzie miała praktyczne wykorzystanie, to można zakładać możliwość jej opatentowania. Tak też wykrycie nieznanej dotąd, a istniejącej uprzednio substancji będzie mogło stanowić przedmiot prawa własności przemysłowej, o ile jej właściwości nie będą wynikać dla znawcy w sposób oczywisty ze stanu techniki oraz jeżeli substancja takowa będzie nadawać się do przemysłowego zastosowania.
Podobnie odkrycia w nauce fizyki nie będą mogły podlegać opatentowaniu, w odróżnieniu od opartych na nich zasadach działania innowacyjnych wytworów lub nieznanych sposobów ich uzyskiwania. W ten sposób opatentowana została np. penicylina czy dynamit. W przypadku odkrycia powstałego po dokonaniu wynalazku, również możemy rozważać ochronę wynalazczą, jednak pod warunkiem, że byłoby to odkrycie nowej nieoczywistej funkcji lub nowego pola zastosowania znanego rozwiązania technicznego.
Odkrycie nie może stanowić wynalazku, gdyż nie wywiera technicznego skutku
Stosowny monopol na odkrycie można zapewnić sobie poprzez opatentowanie opartego na nim urządzenia, sposobów uzyskania specjalnych właściwości odkrytego materiału lub jego metod eksploatacji. Zatem pomimo wyłączenia wynikającego z art. 28 pkt. 1 p.w.p. istnieje możliwość pośredniej ochrony na bazie cytowanej ustawy, jednakże nie tyczy się to odkryć będących jedynie opisem relacjonującym zastaną rzeczywistość.