Nowelizacją z 14 marca 2014 r. ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która weszła w życie 27 maja 2014 r., wprowadzono nowe świadczenie ze środków Funduszu Pracy. Jest to grant przyznawany pracodawcy, który zatrudni bezrobotnego rodzica wychowującego dziecko lub bezrobotnego sprawującego opiekę nad osobą zależną.
Przede wszystkim należy zauważyć, że przepisy wprowadzające możliwość uzyskania przez pracodawcę lub przedsiębiorcę takiego grantu przewidują, iż przysługuje on na utworzenie stanowiska pracy dla wymienionych osób w formie telepracy w rozumieniu art. 675 kodeksu pracy. Chodzi więc o pracę wykonywaną regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.
Stanowisko to ma być utworzone w celu zatrudnienia bezrobotnego rodzica wychowującego przynajmniej jedno dziecko do sześciu lat bądź bezrobotnego sprawującego opiekę nad osobą zależną, pod warunkiem, że osoba taka w okresie trzech lat przed zarejestrowaniem się w urzędzie pracy zrezygnowała z pracy zarobkowej z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad wymienionymi osobami.
Szczegółowe warunki dotyczące skierowania bezrobotnego do pracy oraz wysokość i zasady wypłaty grantu na rzecz pracodawcy określać będzie umowa zawarta między pracodawcą a starostą. Grant przysługiwać będzie w wysokości określonej w umowie, jednakże jego maksymalna kwota, na jaką może liczyć pracodawca, to sześciokrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu zawarcia umowy za każdego skierowanego bezrobotnego.
Pracodawca, który podpisze taką umowę, zobowiązany będzie do zatrudnienia bezrobotnego w formie telepracy przez 12 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy lub przez 18 miesięcy w przypadku zatrudnienia w połowie wymiaru czasu pracy.