NSA oddalił skargę spadkobierców działki przy ul. Złotej 44 w Warszawie

Odwołanie od decyzji dyrektora oddalił jego podwładny.

Publikacja: 04.08.2019 14:17

NSA oddalił skargę spadkobierców działki przy ul. Złotej 44 w Warszawie

Foto: Fotolia.com

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił 4 lipca 2019 r. skargę spadkobierców byłych właścicieli działki w centrum Warszawy przy ul. Złotej 44. Na działce od kilku lat stoi słynny 52-piętrowy apartamentowiec, zwany Żaglem Libeskinda.

Czytaj także: Dekret Bieruta jednak nadal obowiązuje

Skarga dotyczyła decyzji ministra inwestycji i rozwoju oddalającej wniosek spadkobierców z 2004 r. o stwierdzenie nieważności orzeczenia administracyjnego z 1953 r. Orzeczeniem tym Prezydium Rady Narodowej odmówiło byłym właścicielom zwrotu wspomnianej działki, przejętej w 1945 r. na własność gminy na mocy tzw. dekretu warszawskiego.

Na Berdyczów

W ustnym uzasadnieniu wyroku sąd zgodził się ze skarżącymi, że w postępowaniu dekretowym doszło do rażącego naruszenia procedury administracyjnej, uznał jednak, że prawo materialne nie zostało naruszone.

Bardziej zaskakująca była ocena innego zarzutu skarżących, dotyczącego wydania decyzji nadzorczej w drugiej instancji przez osobę podlegającą wyłączeniu, a to ze względu na okoliczności uzasadniające wątpliwości, czy jest bezstronna (art. 24 § 3 kodeksu postępowania administracyjnego).

Zaskarżoną decyzję nadzorczą wydał bowiem w pierwszej instancji minister. Ponieważ Konstytucja RP gwarantuje każdemu prawo do odwołania (art. 78), a nad ministrem nie ma już organu przełożonego, odwołanie, a właściwie jego namiastkę w postaci tzw. wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy (art. 127 § 3 k.p.a.), rozpatruje ten sam minister. W praktyce pierwszą i drugą decyzję podpisują w imieniu ministra urzędnicy ministerstwa. W takim przypadku wyłączeniu podlega jednak urzędnik, który wydał zaskarżoną decyzję (uchwała NSA, sygn. II GPS 4/12 i wyrok NSA, sygn. OSK 2775.12).

Myśli o premii

Problem w tym, że odwołanie od wspomnianej decyzji wydanej w pierwszej instancji przez dyrektora departamentu rozpatrzył i oddalił jego zastępca, a więc bezpośredni podwładny.

W ocenie pełnomocnika skarżących okoliczność ta uzasadnia wątpliwość, czy ta osoba była bezstronna, która winna skutkować jej wyłączeniem. Skoro zaś tak się nie stało, sąd winien uchylić decyzję (art. 145 § 1 pkt 1 lit. b k.p.a.). Nawet bowiem jeśli dyrektor nie był uprawniony, aby wydać swojemu zastępcy wiążące polecenie służbowe co do sposobu rozpatrzenia sprawy, to oczywiste jest, że podwładny niechętnie będzie podważać słuszność ocen sformułowanych przez jego przełożonego, od którego jest uzależniony służbowo. To od przełożonego bowiem zależą zwykle przyznawane podwładnemu premie i nagrody, jego awans, terminy udzielanych urlopów, obciążenie pracą, a także ewentualne kary dyscyplinarne, a nawet dalsze zatrudnienie.

Szczególnie ryzykowne dla podwładnego jest kwestionowanie ocen, które przełożony wyraził na piśmie i upublicznił poprzez wydanie decyzji administracyjnej, którą doręczył stronom. W takim bowiem przypadku, jak wynika z badań psychologów, człowiek bardzo niechętnie przyznaje się do błędu. Znany psycholog społeczny R. Cialdini, autor bestsellera „Wywieranie wpływu na ludzi", wskazuje, że wynika to z psychologicznej zasady zaangażowania i konsekwencji, ponieważ konsekwencja jest cnotą wysoko cenioną przez społeczeństwo (zob. op. cit., Warszawa, 2016, rozdz. 3: Zaangażowanie i konsekwencja). Oznacza to, że w takim przypadku przełożony będzie z reguły trwał w przekonaniu, iż decyzja, którą podpisał i doręczył stronom, jest słuszna, a podwładny niesłusznie zakwestionował jego ocenę sprawy. Nikt zaś nie lubi być krytykowany, a szczególnie wobec osób trzecich – tu: wobec stron postępowania. Który więc przełożony pochwali podwładnego za uchylanie jego decyzji? Podwładny zdaje sobie z tego sprawę, co stawia go wobec trudnych wyborów, a to wpływa na jego bezstronność, kiedy rozpatruje środek zaskarżenia od decyzji swojego przełożonego.

Niebagatelne znaczenie ma także autorytet przełożonego, któremu, jak wynika z innych badań psychologów, podwładni często ulegają całkowicie bezkrytycznie (zob. tenże R. Cialdini, jw., rozdz. 6: Autorytet). Dramatyczną siłę tego zjawiska pokazał słynny eksperyment Milgrama z 1961 r., przeprowadzony na Uniwersytecie Yale i od tamtej pory wielokrotnie komentowany w literaturze fachowej i mediach.

Szef nie ma obiekcji

Problem wynikający z opisanej zależności służbowej nie powstaje w sytuacji odwrotnej, gdy w pierwszej instancji decyzję w imieniu ministra wydaje np.naczelnik wydziału lub zastępca dyrektora departamentu, a wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy rozpatruje ich przełożony.

Nie można zatem wykluczyć, że dyrektor celowo powierzył swojemu zastępcy rozpatrywanie środków zaskarżenia od własnych decyzji właśnie po to, aby jak najrzadziej były one uwzględniane.

Mimo to sąd uznał, że nie ma podstaw, by wątpić w bezstronność zastępcy dyrektora, który oddalił środek zaskarżenia od decyzji wydanej przez szefa.

Czy jednak rzeczywiście w takich sytuacjach podwładny nie powinien podlegać wyłączeniu?

Autor jest prawnikiem,  specjalistą ds. dekretowych Kancelaria Reprywatyzacyjna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił 4 lipca 2019 r. skargę spadkobierców byłych właścicieli działki w centrum Warszawy przy ul. Złotej 44. Na działce od kilku lat stoi słynny 52-piętrowy apartamentowiec, zwany Żaglem Libeskinda.

Czytaj także: Dekret Bieruta jednak nadal obowiązuje

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Krzywizna banana nie przeszkodziła integracji europejskiej
Opinie Prawne
Paweł Litwiński: Prywatność musi zacząć być szanowana
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Składka zdrowotna, czyli paliwo wyborcze
Opinie Prawne
Wandzel: Czy po uchwale SN frankowicze mają szansę na mieszkania za darmo?
Opinie Prawne
Marek Isański: Wybory kopertowe, czyli „prawo” państwa kontra prawa obywatela
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO