Reklama
Rozwiń

Prawnicy o blokowaniu treści w internecie: Prawo na ruchomych piaskach

Paradoksalnie, blokowanie treści w internecie może zwiększyć zainteresowanie zakazanym owocem i skłonić do poszukiwania go w drugim obiegu – piszą prawnicy Piotr Bodył-Szymala i Patryk Rejs.

Aktualizacja: 10.05.2015 08:39 Publikacja: 10.05.2015 08:30

Prawnicy o blokowaniu treści w internecie: Prawo na ruchomych piaskach

Foto: www.sxc.hu

O tym, że rozwój nowych technologii wyprzedza o dwie długości tworzenie prawa, powiedziano już wiele. Nie oznacza to, że poznaliśmy satysfakcjonujące odpowiedzi na pytanie, jak chronić elementarne prawa, gdy dynamicznie się stają, a nie po prostu są. Kolejne wydarzenia w kraju i na świecie ukazują ustawodawcy nowe problemy i zmuszają niejako do reakcji.

W ostatnim tygodniu opinię publiczną zbulwersował kazus z Turcji. Podczas zamachu terrorystycznego przeprowadzonego przez skrajnie lewicową organizację Rewolucyjny Front – Partia Wyzwolenia Ludu na sąd w Stambule krótko przed śmiercią został sfotografowany turecki prokurator Mehmet Selim Kiraz. Zdjęcie z przystawioną mu do głowy bronią od razu znalazło się w portalach społecznościowych i zgodnie z podstawowym prawem internetu „urwało się ze smyczy", będąc wielokrotnie oglądanym i powielanym. Zamachowcy chcieli zwrócić uwagę opinii publicznej na śledztwo w sprawie Berkina Elvana – chłopca, który zginął podczas protestów w stambulskim parku Gezi. W ich ocenie było prowadzone nieudolnie.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Prawne
Łukasz Cora: Ruch Obrony Granic ośmiesza państwo i obniża jego autorytet
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Opinie Prawne
Paulina Szewioła: Zmarnowana szansa na jawność wynagrodzeń
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Rejterada ekipy Bodnara
Opinie Prawne
Piątkowski, Trębicki: Znachorzy próbują „leczyć” szpitale z długów
Opinie Prawne
Andrzej Ladziński: Diabeł w ornacie, czyli przebierańcy w urzędach