Wysokie progi dla małych podmiotów

Publikacja: 01.07.2015 03:00

Agnieszka Łukasiewicz

Agnieszka Łukasiewicz

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

Kolejna nowelizacja ustawy o rachunkowości czeka na podpis prezydenta. Tym razem kończą się prace nad przepisami wprowadzającymi do przepisów bilansowych kategorię podmiotów małych. Do tej grupy będą się zaliczały jednostki, których wartości sumy bilansowej, przychodów i liczby zatrudnionych nie przekroczą odpowiednio:

- 17 mln zł (w przypadku jednostek mikro to 1,5 mln zł),

- 34 mln zł (dla jednostek mikro: 3 mln zł) i

- 50 osób (dziesięć osób w podmiotach mikro).

Zakres obowiązkowych danych w bilansie, rachunku zysków i strat oraz w informacji dodatkowej zawiera więcej pozycji niż jego wersja mikro, ale jednak jest okrojony w stosunku do podstawowego wzoru tych elementów sprawozdania. Małe firmy nie będą miały – pod pewnymi warunkami – obowiązku sporządzania sprawozdania z działalności i zestawienia zmian w kapitale własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych.

Limity wartości aktywów i przychodów dla małych podmiotów są aż o ok. 70 proc. wyższe od ich wartości obligujących do poddania sprawozdania finansowego badaniu przez biegłego rewidenta. Podkreśla się, że kolejne uproszczenia w prawie bilansowym przyczynią się do obniżenia kosztów sprawozdawczości i bieżącego prowadzenia rachunkowości. Czy jednak firma, której sprawozdania finansowe badał audytor i której księgowy system komputerowy jest na te potrzeby skonfigurowany, faktycznie zaoszczędzi, jeżeli wypełni kilka rubryk mniej w bilansie?

W czasie wakacji „Ekspert Księgowego" będzie się ukazywał co dwa tygodnie. Do lektury kolejnego wydania zapraszam 15 lipca.

Opinie Prawne
Jan Skoumal: Myrchowanie na wyborczym bazarku
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: "Zniknięty" projekt o neosędziach
Opinie Prawne
Tomasz Korczyński: Weekend różnych wyborów
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Prezes UODO jednak też strzela każdemu
Opinie Prawne
Robert Gwiazdowski: Deregulacja VAT