Poniedziałek. Z mocnym wsparciem dla frankowiczów przyszedł rzecznik finansowy Mariusz Golecki, powołany właśnie na to stanowisko. W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej" przyznał: nie ma wątpliwości: w sporach o unieważnienie toksycznych umów kredytowych w obcej walucie banki nie mają prawa żądać wynagrodzenia za korzystanie z ich kapitału. A takie roszczenia zapowiada Związek Banków Polskich w stanowisku wydanym po wyroku TSUE w sprawie państwa Dziubaków.
Rzecznik powołał się przy tym na unijną dyrektywę. Jego stanowisko ma znaczenie, bo może je prezentować w postępowaniach przeciwko bankom.
Czytaj także: Rzecznik finansowy: Nie widzę podstaw do roszczeń banków
Na stronach ekonomicznych Maciej Rudke analizuje skutki wyroku TSUE w sprawie kredytów konsumenckich z 11 września ( zapadł on przed wyrokiem frankowym). Jego zdaniem wyrok ten może okazać się bardziej bolesny na sektora niż pierwotnie sądzono.
Autor przeanalizował notowania akcji Alior Banku, tąpnęły w ubiegły piątek nawet o 17,8 proc., do 29,82 zł, najniższego poziomu w historii. Pogłębiło to i tak dużą wcześniej przecenę. Roczny spadek kursu sięga teraz prawie 50 proc. Mocno taniały także inne banki, w tym Millennium i Santander.