Japoński premier Shinzo Abe znalazł się ostatnio w trudnej pozycji wobec Rosji. Kilkukrotnie spotykał się z Putinem przed wybuchem ukraińskiej rewolucji, przyjechał na otwarcie olimpiady w Soczi, w tym roku także ma gościć rosyjskiego prezydenta u siebie. Zmiana układu sił i konieczność nałożenia na Rosję sankcji przez kraje byłej grupy G-8, do której obecnie należy już tylko 7 państw, postawiła pod znakiem zapytania japoński plan podpisania z Rosjanami gospodarczego paktu na dostawy gazu.
Rosja dostawcą Azji
Chiny podpisały z Rosją umowę na dostawy gazu na przestrzeni najbliższych 30 lat. Moskwa dostarczy Pekinowi 38 mld metrów sześciennych gazu rocznie za zapisane w dokumentach 400 mld dolarów. Obie strony negocjowały układ przez 10 lat. Teraz wystarczy „tylko" zbudować odnogę rosyjskiego gazociągu „Siła Syberii", biegnącego od gazowych złóż Jakucji do Władywostoku, w Błagowieszczeńsku przy granicy z Chinami. Do wydobycia jest ponad 65 mld metrów sześciennych gazu, które Polsce przy obecnym zużyciu starczyłoby na 4000 lat.
Do istniejącej infrastruktury gazociągu linii Wschodnia Syberia – Ocean Spokojny chce podłączyć się także Japonia. Rządząca Partia Liberalno-Demokratyczna pracuje nad projektem gazociągu na linii rosyjski Sachalin – japońska prefektura Ibaraki na północnym wschodzie Tokio. Linia dostaw gazu miałaby 1350 kilometrów i kosztowałaby 6 mld dolarów. Pracami nad nowym planem pozyskania tańszej energii zajmuje się 33 polityków pod kierownictwem Naokazu Takemoto.
Japoński plan
Tańszy surowiec energetyczny potrzebny jest Japonii jak powietrze. Kraj jest obecnie największym importerem skroplonego gazu ziemnego (LNG) na świecie, a zwiększające się potrzeby energetyczne w połączeniu z nieczynnymi po wypadkach 2011 roku elektrowniach atomowych powodują coraz większy minus w japońskim bilansie handlowym. Rosja odpowiada za prawie 1/10 dostaw do Japonii, na kolejnych miejscach znajdują się Australia, Katar i Malezja.
W ubiegłym roku Japonia na importowany gaz wydała dwukrotnie więcej niż jeszcze 3 lata temu. Koszty wyniosły ponad 7 bln jenów, czyli prawie 70 mld dolarów. Sprowadzenie do kraju gazu rurami a nie w postaci skroplonej na tankowcach mogłoby znacznie obniżyć ceny.