Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 06.01.2015 19:31 Publikacja: 06.01.2015 19:31
Robert Gwiazdowski
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński
Pojęcie „przedsiębiorca" po raz pierwszy zostało użyte w literaturze przez Richarda Cantillona. Dostrzegł on fakt, że kupcy kupują towary po cenie „pewnej", by sprzedawać je po cenie „niepewnej", i zwrócił uwagę na ryzyko tkwiące w takiej działalności, które czyni ich właśnie „przedsiębiorcami". Przedsiębiorcy to osoby umiejące zachować się na rynku niezrównoważonym i wykorzystać proces przywracania równowagi do osiągnięcia zysku, odpowiedzialne za całą wymianę, które nie należą do jakiejś wyodrębnionej kategorii społecznej – każdy może bowiem zostać przedsiębiorcą. Według Jeana-Baptiste'a Saya funkcją przedsiębiorcy jest „kombinowanie czynników produkcji", którymi są kapitał, praca i działalność przedsiębiorcy. Frank Knight nazywał przedsiębiorcami tych, którzy odpowiadają za podejmowanie decyzji, co należy zrobić, nigdy nie będąc pewni, czy ich postępowanie jest słuszne i czy przyniesie oczekiwane rezultaty. Ryzyko i niepewność powodują, że nie wszystkie decyzje przedsiębiorcy okazują się słuszne, nie wszystkie przedsięwzięcia kończą się sukcesem.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Polityka generować będzie coraz większe emocje, a już dziś są olbrzymie (przynajmniej w mediach tożsamościowych...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Nie dziwi mnie, że to akurat Konrad Berkowicz i Krzysztof Bosak z Konfederacji – bo to partia darwinizmu społecz...
Wielce fetowany ostatnio w Polsce Wolfgang Münchau, autor książki „Kaput” o systemowej zapaści niemieckiej gospo...
Zamiast kupować miliony dronów, wojsko uczy się, jak się nimi posługiwać, oraz – co znacznie ważniejsze – jak je...
Jeśli Niemcy przeznaczą 5 proc. PKB na zbrojenia, będzie to nie tylko największy wysiłek od czasów zimnej wojny,...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas