Aktualizacja: 24.03.2025 05:26 Publikacja: 03.04.2024 14:08
Premierzy Chin Li Qiang i Węgier Viktor Orbán.
Foto: EPA/XINHUA / LIU BIN
Co zadziwiające, funkcjonariusze chińskiej policji mogą wkrótce uczestniczyć we wspólnych patrolach na ulicach Węgier, co potwierdziło węgierskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Umowa z chińskim Ministerstwem Bezpieczeństwa Publicznego przewiduje, że funkcjonariusze z obu krajów będą patrolować obszary o dużej liczbie turystów. „Pogłębi to wzajemną współpracę w obszarach takich jak walka z terroryzmem, zwalczanie przestępczości międzynarodowej, bezpieczeństwo oraz wzmacnianie zdolności organów ścigania” – informują Węgrzy. Pojawiają się jednak obawy, że motywacja chińskiego rządu jest inna: śledzenie swojej diaspory mieszkającej w Europie, zwłaszcza opozycjonistów.
Na uzbrojone Niemcy patrzymy zwykle przez pryzmat najbliższych zagrożeń, czyli Rosji. Kto będzie jednak kontrolował nowe mocarstwo? Czy próbując rozwiązać jeden problem, nie tworzymy sobie właśnie nowego w bliskiej przyszłości?
Jestem głęboko przekonana, że tyle jest polityki w naszym życiu, ile jej tam wpuścimy. Kiedy więc sięgam po książkę historyczną na temat kolaboracji w dziejach, która rozpoczyna się wstępem o tym, kto za PiS „kolaborował”, nie chcę czytać dalej.
Osamotniona przez USA Unia Europejska staje przed egzystencjalnym zagrożeniem ze strony Rosji. I nie może tolerować agenta Moskwy w swoim gronie. Nie ma w nim miejsca dla Viktora Orbána.
Kto wygra wybory prezydenckie? My, dziennikarze, spotykamy się z tym pytaniem niemal codziennie. Najuczciwszą odpowiedzią są słowa: nie wiadomo. Nikt z nas nie ma daru proroczego.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Gdy jest zagrożenie ze strony Rosji i Białorusi, powinny być budowane nie tylko zapory inżynieryjne, ale też pola minowe. Ministrowie państw bałtyckich rekomendują wycofanie się z konwencji ottawskiej, która zakazuje stosowania min przeciwpiechotnych.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Turecki prezydent postanowił wyeliminować z polityki burmistrza Stambułu, wielką nadzieję opozycji. Sprowokował gwałtowną wyprzedaż aktywów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy ukraińskie drony atakowały m.in. obwód rostowski, a rosyjskie - obwody kijowski i zaporoski.
Hiszpania pokonała w rzutach karnych Holandię i awansowała do ćwierćfinału Ligi Narodów. To oznacza, że grupowym rywalem Polaków w eliminacjach do mistrzostw świata 2026 będą Holendrzy.
Kolejne rozmowy w Arabii Saudyjskiej nie będą łatwe. Zdecydowana większość Ukraińców odrzuca możliwość spełnienia postawionych przez Władimira Putina warunków. To wyznacza władzom w Kijowie czerwone linie, których przekroczyć nie mogą.
Magdalena Biejat, kandydatka Nowej Lewicy w wyborach prezydenckich 2025, jest znacząco gorzej niż inni kandydaci oceniana przez swoich własnych wyborców. W badaniach ARC Rynek i Opinia dla „Rzeczpospolitej” nie lepiej to wygląda w kwestii kompetencji. Czy wyborcy lewicy lepiej oceniają Adriana Zandberga?
Jakiej szkoły dla polskich dzieci chcą kandydaci na urząd prezydenta Polski? Przyjrzeliśmy się ich wypowiedziom
Sondaże nie pozostawiają złudzeń: Karol Nawrocki traci poparcie, a Sławomir Mentzen zyskuje. Pogłębione badania ARC Rynek i Opinia dla „Rzeczpospolitej” pokazują, że wyborcy bardzo dobrze oceniają cechy osobowościowe i kompetencje kandydata Konfederacji.
Nie tylko nielegalni imigranci są pod lupą obecnej administracji. Również turyści, posiadacze wiz, a nawet zielonych kart.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas