Jacek Nizinkiewicz: Polityczna walka o poparcie rolników

Nie interes rolników liczy się dla PiS, ale ich głosy przed wyborami. Władza zasypie wieś obietnicami, byle tylko zyskać jej akceptację. A ma sporą konkurencję.

Publikacja: 31.03.2023 03:00

Protest Agrounii w Srocku

Protest Agrounii w Srocku

Foto: Fotorzepa/ Marian Zubrzycki

Okrągły stół w Ministerstwie Rolnictwa nie rozwiązał problemów rolników, ale dzięki obietnicom pozwolił PiS kupić czas u rozgoryczonych przedstawicieli wsi. W podpisanym 11-punktowym porozumieniu z rolnikami znalazło się m.in. zapewnienie, że dodatkowe 520 mln zł z unijnej rezerwy kryzysowej będzie przeznaczone dla zbóż innych niż pszenica i kukurydza oraz dla rzepaku. Silosy przed żniwami mają być opróżnione z ukraińskiego zboża, będą też dopłaty i kredyty dla rolników. Jednak z tak kluczowymi problemami, jak napływ tanich ukraińskich produktów rolnych, co zrobić z polskim zbożem, którego nikt nie chce kupić, wysokimi cenami nawozów i paliw rolnicy zostali sami.

Okrągły stół obnażył za to frakcyjne przepychanki w rządzie. Politycy PiS i Solidarnej Polski licytują się, kto więcej obieca rolnikom, żeby tylko lepiej w kamerach wypaść. Pierwszy był minister sprawiedliwości, który przed wyborami jawi się jako główny obrońca górników i rolników. Zbigniew Ziobro dzień przed okrągłym stołem zorganizował konferencję, na której ogłosił, że będzie się domagał wprowadzenia ceł na produkty rolne z Ukrainy. SP jest w przededniu negocjacji o miejsca na listach wyborczych PiS, stara się więc być głośna i widoczna. Janusz Kowalski przypomina, że z jego inicjatywy minister rolnictwa Henryk Kowalczyk złożył 19 stycznia pismo w sprawie ceł do ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy, który powinien wysłać je do Komisji Europejskiej. Kowalski domaga się też złożenia dymisji przez Janusza Wojciechowskiego, polityka PiS, z funkcji unijnego komisarza ds. rolnictwa.

Czytaj więcej

Lider AgroUnii: Pomagajmy, nie szkodząc sobie

Rządzącym nie o interes rolników chodzi, ale o ich głosy przed wyborami. Gdy w Ministerstwie Rolnictwa trwał okrągły stół, premier Mateusz Morawiecki urządził konferencję z ministrem Budą, mówiąc, że zlecił ministrowi rolnictwa „wprowadzenie przepisów ograniczających wpływ zboża ukraińskiego do Polski”. Premier słowem nie zająknął się o tym, że pierwszy z tym postulatem wyszedł Ziobro, ani też nie wspomniał o byłym adwokacie Jarosława Kaczyńskiego w Brukseli Januszu „nic nie mogę” Wojciechowskim. Winni problemów rolników są wszyscy, z UE i opozycją na czele, ale nie rząd, który zareagował zbyt późno, mimo że duża część klasy politycznej od Konfederacji po Donalda Tuska jeszcze w czerwcu ostrzegała przed rosnącymi problemami.

PiS pokpił sprawę i podjął temat, kiedy dłużej już nie można było nad nim przechodzić do porządku dziennego i kiedy inni się nim zainteresowali.

Konfederacja zapowiada wsparcie organizacyjne dla rolników i nagłaśnia porażkę rządu w mediach społecznościowych. AgroUnia i organizacje rolnicze grożą protestami i sparaliżowaniem Polski. PSL chce odbić elektorat wiejski, który odszedł do PiS.

Czytaj więcej

Jest już nowa partia Magdaleny Sroki i Michała Kołodziejczaka

W roku wyborczym gra toczy się o wysoką stawkę. Jeśli kluczowe postulaty rolników nie zostaną spełnione, to gniew wsi może rozlać się na całą Polskę. A gniewu wsi nikt nie może ignorować. Z rolnikami jeszcze nikt nie wygrał.

Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: O jednego za mało, by przełamać impas
Opinie Ekonomiczne
Paweł Rożyński: Wielkanoc zwalnianych
Opinie Ekonomiczne
Stanisław Gomułka: Jak zakończyć wojnę, jeśli nikt jej nie wygra
Opinie Prawne
Kardas, Gutowski: Jak zrobić z sądów odwoławczych sądy kapturowe
Opinie polityczno - społeczne
Mariusz Cieślik: Znachor polskiej duszy
Komentarze
Jerzy Haszczyński: Putin do Hagi, a co z Wołyniem?