Krok od totalitaryzmu

Zarodkami można dziś handlować, bez większych ograniczeń je transportować, przechowywać, a teraz jeszcze modyfikować ich genom – podkreśla Andrzej Kochański, lekarz genetyk w rozmowie z Michałem Płocińskim.

Aktualizacja: 26.03.2016 00:05 Publikacja: 24.03.2016 18:35

Krok od totalitaryzmu

Foto: 123RF

Rz: Brytyjski Urząd ds. Płodności i Embriologii zezwolił na modyfikację genomu ludzkich zarodków metodą CRISPR/Cas9. Technologia ta uznawana jest za bardzo obiecującą metodę terapii eksperymentalnej wielu chorób genetycznie uwarunkowanych. Opisano już na modelach zwierzęcych pierwsze udane próby przywrócenia prawidłowej funkcji genom, których uszkodzenie powoduje dystrofię mięśniową u człowieka. Jak duży potencjał dla rozwoju biotechnologii niesie ze sobą ta decyzja?

Oznacza ona biotechnologiczną rewolucję, co jest – najoględniej mówiąc – skrajną nieodpowiedzialnością. Rzeczywiście metoda ta wydaje się obiecująca i może mieć zastosowanie w rozmaitych działach biotechnologii. Problem polega na tym, że technologia ta wprowadza nowe mutacje do puli genowej naszego gatunku, co jest szalenie niebezpieczne. Nie wiemy, w jaki dokładnie sposób to robi, bo znamy ją od niedawna. Nie jesteśmy więc w stanie przewidzieć konsekwencji takich eksperymentów, bo genom ludzki jest dla nas wciąż zbyt skomplikowanym systemem. Niektórzy myślą, że to jakaś układanka z puzzli, gdzie wszystkie elementy możemy sobie swobodnie wyjmować i zastępować innymi. A tak naprawdę przypomina on wielopiętrową budowlę, której planu nie znamy. Nie możemy bezceremonialnie burzyć w niej ścian, bo nie wiemy, jak te ściany są ważne. Dla przykładu DYRK1A, jeden z tysięcy genów, kontroluje aktywność kilkuset innych genów. Oznacza to, że usunięcie tego genu w przypadku uszkodzenia nie będzie skutkować jedynie korektą jego aktywności, lecz zaburzy pracę 300 innych genów! Każda nasza ingerencja może więc spowodować katastrofę.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Opinie polityczno - społeczne
Estera Flieger: Tylko spokój może nas uratować
Opinie polityczno - społeczne
Estera Flieger: Grok z kapustą, czyli sztuczna inteligencja Krzysztofa Bosaka
felietony
Wolfgang Münchau pokazuje coraz większy problem liberałów
Opinie polityczno - społeczne
Marek Kutarba: Polska wyciąga właściwe wnioski z rosyjsko-ukraińskiej wojny dronowej
Opinie polityczno - społeczne
Mateusz Morawiecki: Powrót niemieckiej siły
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama