Rz: Dla jakiego typu firm chmura jest korzystnym rozwiązaniem i jakie to są korzyści?
Marcin Kuśmierz: Tego typu rozwiązania opłacalne są przede wszystkim dla firm potrzebujących mocy obliczeniowej dostępnej „na żądanie" – bez dodatkowych inwestycji w sprzęt czy oprogramowanie. Przykładowo, w ujęciu firmy hostingowej, rozwiązanie w chmurze może być przydatne w momencie, gdy raz na jakiś czas obciążenie na stronie WWW klienta jest bardzo wysokie, a przez resztę czasu niskie. Często klienci korzystają z relatywnie drogiego rozwiązania w postaci serwera dedykowanego, który jest w pełni wykorzystywany np. przez miesiąc, a przez resztę roku tylko generuje koszty. Natomiast w przypadku rozwiązań w chmurze klient może wykupić standardową ofertę w atrakcyjnej cenie, a na żądanie może zwiększyć parametry usługi np. na jeden miesiąc.
Jakie różnice dla przedsiębiorstw widzi Pan w korzystaniu z chmury prywatnej i publicznej?
- Chmura prywatna sprawdzi się przede wszystkim w firmach, które dokładnie znają swoje oczekiwania wobec tego rozwiązania i będą w stanie w pełni wykorzystać jego moc obliczeniową. Ponadto chmura prywatna zapewnia znacznie większe bezpieczeństwo danych. Chmura publiczna to z kolei bardziej elastyczne i skalowalne rozwiązanie, które możemy wykorzystywać tylko w takim stopniu, jaki w danym momencie potrzebujemy, ale nie jest już tak bezpieczne.
Dlatego w ostatnim czasie popularnym hasłem stała się również chmura hybrydowa, będąca połączeniem chmury publicznej i prywatnej. Idea tego rozwiązania jest dość prosta: wszystkie systemy krytyczne dla firmy utrzymywane są w sieci wewnętrznej, natomiast pozostała część danych jest utrzymywana w chmurze. Daje to możliwość kontroli i nadzoru nad dostępem do najbardziej wrażliwych danych, takich jak wewnętrzne dane firmy, dokumenty krytyczne pod katem bezpieczeństwa, dane finansowo-księgowe. Natomiast dla tych mniej wrażliwych przewidziane jest miejsce poza siecią wewnętrzną, a więc w chmurze. Rozwiązanie takie w znacznym stopniu redukuje koszty utrzymania infrastruktury IT w firmie oraz zapewnia dużą skalowalność – niedostępną dla mniejszych firm i organizacji.