Artur Cyganek, szef polskiego oddziału Citrix Systems
Wszystko zależy od tego, co rozumiemy przez pojęcie chmury. Jeżeli mówimy o chmurze prywatnej, czyli o scentralizowanych zasobach i aplikacjach, a także o możliwości pracy zdalnej z nimi, to z taką formą wykorzystania zasobów IT spotykamy się od lat – również w Polsce - i nie jest to żadna nowość. Warto wiedzieć, że samo pojęcie „cloud" jest jedynie nazwaniem sposobu udostępniania zasobów, który de facto na rynku funkcjonuje już od dłuższego czasu.
W rozumieniu konsumenckim z usługami dostępnymi w modelu chmurowym spotykamy się dość często, niekiedy nawet nie zdając sobie z tego do końca sprawy, np. korzystając z komunikatorów, kont pocztowych na serwisach czy też narzędzi pracy grupowej. Bardzo często pobieramy również aplikacje, np. określone programy czy gry z serwisu Android Market, na nasze telefony. To nic innego jak aplikacje udostępniane w chmurze. To jest również jedna z cech i korzyści tego modelu przetwarzania, że użytkownik nie musi się zastanawiać, skąd wykorzystywane przez niego dane są udostępniane i przez kogo. Całość ma po prostu działać.
W sferze biznesowej wykorzystujemy usługi takie jak spotkania online czy wideokonferencje. Istnieją również firmy, które z sukcesami świadczą usługi udostępniania aplikacji w chmurze na rzecz polskich klientów. Sądzę, że ten model - efektywny kosztowo dla odbiorców - może stać się bardzo popularny wśród wielu firm, które chcą uniknąć niepotrzebnych wydatków.
Jolanta Malak, szefowa Symantec Poland
Usługi w chmurze będą popularne wśród tych firm, które szukają sposobu na redukcję kosztów bieżących i przeniesienie wydatków inwestycyjnych z IT do innych obszarów biznesowych. Rozwiązania te zmniejszają zapotrzebowanie na rozwój infrastruktury sprzętowej i wydatki na oprogramowanie, zastępując je przewidywalnymi kosztami na podstawie modelu subskrypcji. W przypadku przeniesienia danych i usług do chmury, firma może skorzystać z dodatkowych zalet, takich jak: wysoka dostępność usług przez całą dobę, bieżąca aktualizacja systemów operacyjnych, zabezpieczenia i filtrowanie danych.
Uważam, że cloud computing to kierunek rozwoju informatyzacji na całym świecie, więc również w naszym kraju. Obecnie coraz więcej firm w Polsce interesuje się tą technologią i przeniesieniem choćby części usług IT do chmury. Symantec dostarcza między innymi swoim klientom usługi zabezpieczania poczty elektronicznej, mechanizmy przechowywania i odtwarzania danych. Możemy również pomóc naszym klientom przeorganizować ich środowisko IT, pozwalając większym organizacjom na lepsze i wydajniejsze wykorzystanie aktualnej infrastruktury poprzez stworzenie prywatnej chmury.