Nowe przepisy dotyczące poszukiwań i wydobycia ropy i gazu w Polsce zawarte w projekcie zmian do prawa geologicznego i górniczego oraz kilku innych ustaw wyważają interesy Państwa, przedsiębiorców i obywateli. Stwarzają one jednakowe warunki do inwestowania zarówno dla firm amerykańskich jak i pochodzących z państw UE. Oznacza to, że firmy pochodzące z tych krajów będą podlegały takiej samej procedurze kwalifikacyjnej, a więc traktowane będą na równi z podmiotami polskimi. Jest to o tyle istotne, że przejście tej procedury jest konieczne, by móc przystąpić do przetargu na nowe koncesje na rozpoznawanie i wydobywanie węglowodorów.
Ponadto projektowana ustawa, mając na uwadze konieczność ograniczenia ryzyka po stronie inwestora, łączy najbardziej kapitałochłonny etap związany z rozpoznawaniem złoża z etapem wydobywania, w formie jednej koncesji na rozpoznawanie i wydobywanie. Przyjęcie tej formuły daje pewność inwestorom, że po udokumentowaniu złoża węglowodorów będą oni mieli wyłączne prawo do ich wydobywania. Rozwiązania te gwarantują przedsiębiorcy ciągłość inwestycji i pozwalają na szybsze przejście z fazy rozpoznawania do fazy wydobywania, zmniejszając także ilość procedur oraz niezbędnych do uzyskania decyzji.
Uwzględniając postulaty partnerów społecznych, projekt ustawy został zmodyfikowany tak, aby przepisy były bardziej czytelne i jednoznaczne. Szczególnie dotyczy to przepisów przejściowych, które mówią o wykonywaniu koncesji obecnie obowiązujących pod rządami nowych regulacji.
Wprowadzone po konsultacjach i na wniosek przedsiębiorców zmiany przewidują między innymi, że po wejściu w życie ustawy, przedsiębiorcy działający na podstawie dotychczas udzielonych koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż węglowodorów będą mogli działać na dotychczasowych zasadach. Będzie też można przekształcić dotychczas wydane koncesje w nowe. Przekształcenie będzie wyłącznie dobrowolne i na wniosek zainteresowanych podmiotów, a organ koncesyjny nie będzie mógł przekształcać koncesji z urzędu. W razie przekształcenia koncesji przedsiębiorca decyduje się na prowadzenie działalności wspólnie z NOKE i innymi partnerami biznesowymi na zasadzie tzw. farmingu. Natomiast ci przedsiębiorcy, którzy nie zechcą działać w nowym systemie, po udokumentowaniu złoża mają zapewniony dostęp do koncesji na wydobywanie węglowodorów w drodze bezprzetargowej. Mówiąc krótko, obecni posiadacze koncesji poszukiwawczych i rozpoznawczych będą mogli wybrać, czy chcą działać dalej według dotychczasowych, czy nowych reguł.
Ponadto przedsiębiorcy, którzy mają koncesje na wydobywanie węglowodorów, po wejściu w życie nowej ustawy będą mogli kontynuować działalność na dotychczasowych zasadach. W tym przypadku również, organ koncesyjny nie będzie mógł przekształcać koncesji z urzędu.