Parlament Europejski przegłosował wczoraj rozporządzenie w sprawie jednolitego mechanizmu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków (Single Resolution Mechanism – SRM), drugiego filaru europejskiej unii bankowej – pisze deputowana do Parlamentu Europejskiego.
Pierwszy filar unii bankowej, jednolity mechanizm nadzoru (Single Supervisory Mechanism – SSM), uprawnia organ nadzorczy działający w strukturach Europejskiego Banku Centralnego (European Central Bank), do sprawowania kontroli nad bankami prowadzącymi działalność w strefie euro oraz nad bankami w państwach członkowskich spoza strefy euro, które na zasadzie dobrowolności zdecydowały się na objęcie nadzorem EBC. W chwili obecnej są już w toku działania przygotowawcze związane z wprowadzeniem w życie SSM jesienią 2014 r.
Fundusz naprawczy ?– kluczowy element
Jednolity mechanizm restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji ustala procedury decyzyjne realizowane na szczeblu europejskim umożliwiające podejmowanie natychmiastowego działania w przypadku, gdyby bank lub grupa bankowa znalazła się w trudnej sytuacji. Stwarza także niezbędny fundusz na poziomie europejskim. Całość mechanizmu powstaje dwutorowo.
Po pierwsze, jest to rozporządzenie określające zasady funkcjonowania SRM (uzgodnione wspólnie przez Parlament Europejski, Komisję Europejską oraz Radę UE). Po drugie, są to przepisy regulujące funkcjonowanie jednolitego funduszu naprawczego (Single Resolution Fund – SRF) powstającego w drodze porozumienia międzyrządowego (inter-governmental agreement – IGA), z pominięciem bezpośredniego zaangażowania Parlamentu Europejskiego (Parlament uczestniczył w pracach nad IGA w charakterze obserwatora).
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie SRM jednolity mechanizm restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji stosuje się we wszystkich państwach członkowskich objętych jednolitym mechanizmem nadzoru. Obejmuje więc banki prowadzące działalność zarówno w strefie euro, jak i w państwach członkowskich spoza tej strefy, które zgodziły się dobrowolnie na objęcie jednolitym nadzorem (tzw. opt-ins).