Reklama
Rozwiń

Odłożone koszty wyłączania rynku

W polityce ekonomicznej nie ma niczego ważniejszego niż utrzymywanie gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu – pisze dyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP, były członek RPP. I radzi, jak uniknąć błędów Brazylii.

Publikacja: 12.11.2015 20:00

Andrzej Sławiński

Andrzej Sławiński

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

Inflacja to dzisiaj rzadkość. Niełatwo ją spotkać. Są jednak kraje, w których ma się jeszcze całkiem dobrze i to nawet w czasie recesji. Jednym z nich jest Brazylia. I jest to smutne, ponieważ rzecz dotyczy kraju, który zrobił w ciągu ostatnich kilkunastu lat wiele dobrego w polityce społecznej.

Po części recesja w Brazylii jest wynikiem spadku cen surowców, które stanowią połowę jej eksportu. W dużej jednak mierze jest odłożonym w czasie efektem dążenia władz Brazylii do przyspieszania wzrostu gospodarczego na drodze częściowego wyłączania mechanizmów rynkowych. Brazylijczycy wykorzystywali na zbyt dużą skalę instytucje i firmy państwowe do stymulowania gospodarki. Przesadzili. Nadmierna skala zastępowania mechanizmów rynkowych sprawiła, że gospodarka spowolniła i zeszła ze ścieżki zrównoważonego wzrostu.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Ekonomiczne
Ptak-Iglewska: USA zostawiają w biedzie swoich obywateli. To co mają dla UE?
Opinie Ekonomiczne
Bartłomiej Sawicki: Rachunki za prąd „all inclusive” albo elastyczne taryfy
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Pałac Prezydencki domem biesiadnym? Pomysł na biznes pod słynnym żyrandolem
Opinie Ekonomiczne
Prof. Tryjanowski: Energetyka została zamknięta w plemiennych bańkach
Opinie Ekonomiczne
Bogusław Chrabota: Upały dołują światowe PKB