Dotacje zaburzają efektywność ekonomiczną

Unijny projekt integracji sieci energetycznych jest pełen niekonsekwencji. Na świecie do problemu bezpieczeństwa dostaw podchodzi się inaczej.

Publikacja: 20.12.2015 20:00

Dotacje zaburzają efektywność ekonomiczną

Foto: Bloomberg

Takie stwierdzenia padły podczas debaty dotyczącej forsowanego przez Komisję Europejską pomysłu łączenia działających w Europie sieci energetycznych. Jak zauważył moderujący dyskusję Rafał Czyżewski z firmy Stilo Horizon, integracja sieci, która ma być najbardziej efektywnym sposobem zabezpieczania dostaw energii, budzi kontrowersje.

Zdaniem Tomasza Chmala z kancelarii prawnej White & Case cele, które stawia sobie Komisja Europejska, są wewnętrznie sprzeczne. – Z jednej strony mówimy o swobodnym przepływie energii, co wiąże się z rozbudową transgranicznej infrastruktury sieciowej i działalnością międzynarodowego regulatora, a z drugiej – o decentralizacji, o sieciach lokalnych i inteligentnej integracji, np. na poziomie miast czy regionów.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Opinie Ekonomiczne
Marta Postuła: Czy warto deregulować?
Opinie Ekonomiczne
Robert Gwiazdowski: Wybory prezydenckie w KGHM
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Qui pro quo, czyli awantura o składkę
Opinie Ekonomiczne
RPP tnie stopy. Adam Glapiński ruszył z pomocą Karolowi Nawrockiemu
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof A. Kowalczyk: Nie należało ciąć stóp przed wyborami
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem