Gospodarka komunalna w gminie to zbiór zadań opisanych w art. 7 ustawy o samorządzie gminnym. To, w jaki sposób są one realizowane, bezpośrednio wpływa na jakość naszego życia. Każdy mieszkaniec gminy może ocenić efektywność funkcjonowania władzy lokalnej. Nasza decyzja 7 kwietnia, w dniu, w którym odbędą się wybory samorządowe, będzie miała bezpośredni wpływ na to, kto będzie je realizować.
Kluczowymi elementami gospodarki komunalnej są: gospodarka nieruchomościami, ochrona środowiska i przyrody, gospodarka wodna, gminne drogi, ulice, mosty, place, parki, organizacja ruchu drogowego, wodociągi i zaopatrzenie w wodę, kanalizacja, usuwanie i oczyszczanie ścieków komunalnych, utrzymanie czystości i porządku, urządzeń sanitarnych, wysypisk oraz unieszkodliwianie odpadów komunalnych. Nie mniej istotna jest komunikacja zbiorowa i ład przestrzenny.
Czytaj więcej
Gminy rządzone przez prawicę dostały ponaddwukrotnie więcej niż opozycyjne.
W 2023 r. wydatki na gospodarkę komunalną z budżetów samorządowych wyniosły ok. 99,7 mld zł. Warto zauważyć, że w tej kwestii panuje tendencja wzrostowa, bo rok wcześniej (2022) wydatki te były niższe o 7 mld zł. Ale to nie pełne kwoty – wydatki przedsiębiorstw komunalnych, najczęściej działających jako spółki z o.o., nie są tu uwzględnione jako nieujmowane w budżetach jednostek samorządu terytorialnego (jst). Powszechnie przyjmuje się, że łączne ich wydatki w skali kraju są przybliżone do wydatków jst. Często one stanowią lwią część budżetów gmin (obok wszystkiego, co ujmujemy w wydatkach na oświatę). Można powiedzieć, że to studnia bez dna, ale wystarczy przyjrzeć się, jak szeroki jest wachlarz zadań, aby zrozumieć, dlaczego to segment tak finansowo chłonny.
Karkołomna wyliczanka
Pod hasłem troski o infrastrukturę drogową i uliczną rozumiemy inwestycje w budowę, modernizację i utrzymanie dróg, chodników, mostów i innych elementów infrastruktury drogowej. Kiedy mówimy o oświetleniu, uwzględniać musimy koszty związane z utrzymaniem oświetlenia ulicznego, w tym energii elektrycznej, konserwacji i modernizacji. Wydatki na parki, place zabaw, ogrody publiczne, nasadzenia drzew i kwiatów oraz inne działania związane z zielenią w mieście ujmujemy pod hasłem zieleni miejskiej.